Düz Vites ile Otomatik Vites Arasındaki Farklar Nelerdir ?

DÜZ VİTES VE OTOMOTİK VİTES ARASINDAKİ FARKLAR NELERDİR?

Son dönemlerde otomatik araç satışlarında ciddi artış gözlenmektedir. Araç sayısının her geçen gün yoğunlaşması ve trafiğin yoğunlaşması ile birlikte insanlar zamanlarının büyük bir kısmını trafikte geçirmektedir. Bu sebepten dolayı ise insanlar rahat olabilmek için otomatik araç tercih etmektedir. Fakat manuel araba satışları da azımsanmayacak kadar fazladır. Gerek otomatik vites gerekse manuel araçların sürüş keyifleri farklılıklar göstermektedir. Her iki vitesin tercih nedenleri farklılıklar gösterebilmektedir. Otomatik ve düz vites arasında tercih yaparken sürüş keyfi ve kullanım kolaylığı ve ihtiyaca göre tercih yapılmaktadır.

Düz ve otomatik vites arasındaki farklar nelerdir?

İlk en göze çarpan sürüş deneyimi ve konforudur. Özellikle yeni araç kullanmaya başlayan kişiler genellikle bayanlar tercihlerini otomatik vitesten yana kullanmışlardır. Her gün ciddi trafiğe maruz kalanlar ve sürekli dur kalk yapanlar ve debriyaja basanlar da otomatik vitesten yana tercihlerini kullanmıştır. Otomatik vites kullananların iki eli de direksiyonda olduğundan ve sürekli vitesle uğraşmadığından dolayı sürüş güvenliği daha fazladır. Yokuşlarda iniş kalkışlarda otomatik vites sürüş açısından daha kullanışlıdır. Son çıkan otomatik araçların büyük çoğunluğu yokuşta kaymaz. Gerek rahatlık anlamında gerekse ilk defa araç kullanan ve acemiler açısında otomatik vites her zaman bir adım öndedir. Manuel araçlarda vites geçişi otomatik viteslere göre daha yavaştır. Manuel araçların en güzel özelliği vitesi ve devri istediğiniz şekilde ayarlayabilmenizdir. Özellikle performans arayanlar aracın daha çabuk hızlanmasını isteyeneler manuel vites tercih etmelidirler. Hız ve performans konusunda manuel vites otomatik vitese göre bir adım öndedir. İki vites arasında seçim yapmaya neden olan en önemli konulardan birisi ise yakıt tüketimidir. Günümüzde otomatik vitesli araçlar manuel vitesli araçlara göre daha fazla yakıt tüketmektedir. Gelişen teknoloji ile bu fark yavaş yavaş kapanmaktadır. Şu anada yapılan testlerde manuel araçlar otomatiklere göre daha az yakıt tüketimi kullanmaktadır. Klasik olan otomatik araçlar yeni araçlara göre daha fazla yakıt tüketmektedir. Yapılan bu araştırmaya göre yeni araçlar üretildikçe bu algı zamanla düşecektir. Otomatik viteslerin dezavantajı normal vitesli araçlara göre vitesleri hassas ve çok pahalıdır. Dolayısı ile arızalanma riski gerçekten fazladır. Otomatik şanzıman bir aracın hemen hemen en pahalı parçasıdır. Bazen tamiri mümkün olmayabilir ve yenisini almak orunda kalabilirsiniz. Genellikle araç kiralayan firmalar son zamanlarda otomatik araçlara yönelmişlerdir. Otomatik araç kiralayan firmalar akabinde araçlara araç takip sistemi taktırmaktadırlar. Genellikle firmalar ağırlıkta manuel araç kiralamakta, bunun en önemli sebebi ise otomatik araçların fazla yakıt tüketmesidir. Şirketler araçlarını araç takip ve filo yönetim sistemleri ile takip ettikleri için yakıt tüketimlerini görebilmektedir. Araç takip sistemlerinin yakıt için ciddi avantajları vardır. Sağlanan avantajın nedeni fazla rölantide kalan, yolları uzatıp rota dışına çıkan ve aracı kendi ihtiyacı için kullanan kişileri uyararak gerçekleştirirler. Otomatik ve manuel araçların avantajlarını tartıp ona göre seçim yapabilirsiniz.

Emre ÖZÇELİKEL , 23 belge yazmış

C#, .NET 7, MVC ve MAUI konularında öğrenmeye ve öğretmeye meraklı bir yazılım geliştiricidir. Kendi firması üzerinden, Türkiye'nin önde gelen firmalarına yazılım destek hizmetleri vermekle beraber, eğitim kurumlarında bu konularda yüz yüze eğitimler de vermektedir.

Cevap Gönderin