Egzos sesinden dolayı aracınız bağlanırsa ne yapmalısınız ?

Son zamanlarda özellikle motosiklet kullanıcılarını hedef alan bir uygulamadır. Trafik kanunun 32/3’üncü maddesinden işlem yapmaktalar ve 1228TL trafik cezası keserek, egzos’ undan fazla ses çıkan motorunuzu yediemin otoparkına çekilmek suretiyle bağlamaktalar / trafikten men etmekteler. Bu durum başınıza geldiğinde ne yapmak gerekiyor ?

Egzosunuz eğer orjinal egzos ve oynanmamış bir yapıdaysa, polis memurunun hata yaptığını düşünüyorsanız, hemen oracıkta polis memuruna egzosun orjinallik belgesini takdim edebilirsiniz. Ancak bu yine de bağlamayacağı anlamına gelmeyecektir. Polis memuru o belgeden anlamak zorunda değildir. Ben bağlıyorum motorunu diyebilir. Bu gibi durumda, motorunuz otopark’a çekilir. Otoparktan çıkartmak için bulunduğunuz şehrin trafik denetleme şubesine, aracınızın ruhsatı ve kimliğinizle birlikte gidiyorsunuz. Oradan bir izin kağıdı veriyorlar size, bu kağıt aracınızı otoparktan çıkartıp bir an evvel kusurlu durumu düzeltip, “tüv” istasyonuna tespite gitmenize yarıyor. Egzosunuz zaten orjinalse, hemen gidiyorsunuz tüv’e ücretsiz bir şekilde tespit muayeninizi oluyorsunuz. Sonra bu tespit tutanağını tekrar trafik denetleme şubeye goturup veriyorsunuz ve aracınızın trafikten men durumunu sistemden düzeltiyorlar. Ve cezanın iptali için de trafik mahkemesine itirazda bulunuyorsunuz. Bir süre sonra cezanız siliniyor. Ancak, otoparka ve çekiciye ödediğiniz paraları da iade almak isterseniz onun için sanırım ayrı bir dava açmanız gerekiyor.

Eğer egzosunuz orjinal değilse, performans egzosu varsa, ve çevirme anında üzerinde susturucuları yoksa sesi fazla çıkıyorsa motorunuz yine bağlanacaktır. Aynı süreci yeniden yaşayacaksınız. Ancak bu sefer TÜV tespitinden geçmeniz için, performans egzosunuzun üzerinde çakılı bir şekilde “e” işareti olması gerekiyor. “e13” “e15” gibi bir ibare ile birlikte bir seri numarası olması gerekiyor. Buna tüv dilinde “e onaylı” diyorlar. Sanırım E , Europe’un baş harfi yani avrupa nın baş harfi anlamına yani kısacası avrupa birliği onaylı anlamına geliyor.

E Onaylı egzos dedikleri böyle birşey. Kendi egzosumda neyseki vardı böyle bir ibare.

Özellikle yaşlı motorlarda, TÜV burada binicilerin hakkını savunmuş zamanında. Eskiden sadece orjinal egzos takarsak tespit muayenesinden geçebiliyorduk. Ama eski motorlarda orjinal egzos artık omrunu yitirmiş oalbilir, kazada kırılmış olabilir. Ve başka muadil egzos takmak zorunda kalmış olabilirsiniz. Bu yüzden de tüv de aranan şart. Egzos “Ya orjinal olacak ya da e-onaylı olacak”.

Şunu sakın karıştırmayın : Normal periyodik muayeneye gittiğiniz zaman egzosun orjinalliğine veya eonayına bakmazlar. Sadece sesi 52 desibelin altında mı değil mi ona bakarlar. ve ona göre muayeneden geçirirler. Ancak polis bağlamasından ötürü tespit muayenesine geliyorsanız, yani polise verilmek üzre bir muayene raporu çıkartılacaksa o zaman baktıkları şey, sesi değil, Orjinal mi ? ve ya E-Onaylı mı ?

Emre ÖZÇELİKEL , 23 belge yazmış

C#, .NET 7, MVC ve MAUI konularında öğrenmeye ve öğretmeye meraklı bir yazılım geliştiricidir. Kendi firması üzerinden, Türkiye'nin önde gelen firmalarına yazılım destek hizmetleri vermekle beraber, eğitim kurumlarında bu konularda yüz yüze eğitimler de vermektedir.

Cevap Gönderin