İnsan Gözü Kaç Megapixel Değerindedir ?

Analog bir yapıda olup, insan gözünün tam olarak piksel açısından ölçülmesi mümkün değildir. Görme organımız, gözümüze gelen ışık bilgisini tam olarak algılaması söz konusu değildir. Beyne gelen ışık verileri yorumlanarak görüntü oluşur ve algılarız. Gözümüz aracılığı ile beyne gelen sinir hücrelerinin yani biz bunlara nöronlar diyoruz hızlarıyla alakalı olarak sürekli yenilenmektedir. Beyin eğer tüm bilgileri işlemiş olsaydı, bazı rahatsızlıkları fark etmemiz çok gecikmeyecekti.

Filmlerdeki FPS Oranları
Bir video filmini bilgisayarınızda açarsınız ve saniyede 30FPS hız ile gözümüz görüntüyü görmesi yeterlidir. Burada önemli olan insan gözü 30FPS mi algılar sorusu gelebilir. Cevap olarak hayır diyebiliriz fakat algılama kapasitesi sınırlıdır.

Gözümüz İçin Deney Yapıyoruz
Gözümüzün hızını aşağı yukarı ölçmek için şu şekilde bir deney yapabiliriz. Tüplü bir monitör bulun ve dikey tarama frekansı içerisinde 60 Hz rakamına getirin. Monitöre 30 cm kadar mesafeden bakmalısınız ve monitörünüzün yanına bir nesne koyarak o nesneye odaklanın. Fakat göz ucu ile de monitördeki hareketliliği mutlaka inceleyin. Ekran yenilenmesi yukarıdan aşağıya doğru geldiğini fark edeceksiniz. Normalde bunu monitöre direk odaklanarak yaparsanız görmeniz oldukça zordur. 75 Hz’e getirip de tekrar test edebilirsiniz. Sürekli detaylar ile ilgilenen bir kişiyseniz, göz refleksleriniz daha hızlı olabilir.

Gözümüzdeki Işık Algılayıcıları
Retina gözümüzdeki ışık algılayıcısı olup, sinirsel yapı içerisindeki bir zardan oluşmaktadır. Çukur kısmında bulunan fovea algılayıcıları diğer bölgelere oranla sayıları daha fazla olup, retinanın üzerine düşen ışıklar sıkıştırılma usulü ile beyine iletilmektedir. Bazı durumlarda ise gözümüz bir şekillerin gördüğümüz gibi olmadığını beyine iletebilir. Gözümüzdeki hücre sayısı kritik rakamın üzerinde olduğu için görme kalitemiz etkilenmez ve kritik bir süreç olursa da beyin bunu tamamlar. Bir gözü olmayanlar için görme kalitesinde düşüş görülmez.

Gözümüz Kaç Megapiksel
Döndük dolaştık yine aynı konuya geri geldik. Gözümüzdeki megapikseli ölçmek istiyorsak eğer, gözümüzdeki reseptörleri piksel olarak düşünmeli ve görüntülenenleri beynimiz hangi detay seviyesinde oluşturduğunu test etmemiz gerekir. En gelişmiş bir fotoğraf makinası ile manzara resmi çekildikten sonra baskısını üst kalitede kağıda dökersek ve gözümüz ile bu manzarayı karşılaştırırsak gözümüz bu anlamda daha kaliteli olarak görmemizi sağlar. Özetleyecek olursak Dünya’daki hiç bir makine gözümüzün megapiksel değerine ulaşamaz.

Gelen Popüler Aramalar:

Emre ÖZÇELİKEL , 23 belge yazmış

C#, .NET 7, MVC ve MAUI konularında öğrenmeye ve öğretmeye meraklı bir yazılım geliştiricidir. Kendi firması üzerinden, Türkiye'nin önde gelen firmalarına yazılım destek hizmetleri vermekle beraber, eğitim kurumlarında bu konularda yüz yüze eğitimler de vermektedir.

Cevap Gönderin