Kalorifer Peteklerinde Oluşan Pislikler

petek temizliği fiyatıKalorifer peteklerinde oluşan pisikler iç tesisatta tıkanmalar meydana getirerek ısınma problemlerine neden olurlar.Peteklerin ısınmasına engel olan bir çok faktör, ısınma sorunu olarak adlandırılır ve bu ısınma sorunları aleni bir şekilde kendini göstermeye başlar. Neden petek temizliği yaptırmalıyım sorununun cevabını bulacağınız bu ısınma problemlerine, gelin biraz daha yakından bakalım.

  • Gelen faturalarda gözle görülür bir şekilde artış meydana gelmişse,
  • Peteklerim geç ısınıyor veya üst kısımlar ısınıp alt kısımlar ısınmıyor diyorsanız,
  • Kombinizin bakımını yaptırdığınız halde ısınamama sorunları yaşıyorsanız,
  • Petek suyunu değiştirmeye çalışıp, paslı ve kirli bir su ile karşılaştıysanız,
  • Aynı daireler baz alındığında, kendinizin daha fazla doğalgaz faturası ödediğini düşünüyorsanız,
  • Daha önce peteklerinizden elde ettiğiniz ısı seviyelerini, kombinizi aynı seviyede çalıştırdığınız halde elde edemiyorsanız,
  • Peteklerin havasının alınmasına rağmen, geç ısınma, hiç ısınmama yahut üst kısımların ısınıp alt kısımların ısınmaması sorunları ile karşı karşıya iseniz,

Petek ve tesisatınız kirlenmiş demektir. Bu kirlenme size kış ayları boyunca yüksek faturalara ve bir çok ısınma problemi olarak geri dönecektir. Teknolojik bir temizlik işlemi sayesinde bu gibi sorunlardan kısa sürelerde kurtulmanız mümkün. Kimyasal ve petek temizleme makinesi ile yapılan temizlik işlemleri, kapalı devre çalışan tesisatınızın ilk günkü gibi çalışmasına olanak sağlar. Zamana bağlı olarak tesisatınızın ve peteklerinizin iç kısımları kireç ve korozyonun etkisi ile tıkanmaya ve hacimsel olarak daralmaya başlar. Oluşan bu tabakalar ısının dışaverim oranını büyük ölçüde azaltmakla beraber, tesisat içerisinde sirkülasyon halinde olan suyun sağlıklı bir şekilde dolaşmasına da engel olur. Ayrıca bu kireç ve korozyon partikülleri suyun aşındırma etkisi ile kopar ve suyun yapısına karışarak, daha katı bir hal almasını sebebiyet verir. Bir süre sonra balçık haline gelen su tesisat içerisinde dolaşımını çok geç tamamlar yahut son peteğe kadar gidemez. Bu gibi bir çok sorun, kireçlenme ve korozyonun etkisi ile ısınma sorunlarına neden olarak performans kayıpları yaşamanızı sağlar. Her sistemin ayrı temizlenme şekli olduğu için petek temizliği fiyatları da farklıdır.

Makine ve kimyasallarla yapılan petek temizlikleri %20 ila %30 arasında performans artışları sağlamaktadır. Ayrıca kullanılan kimyasal malzemeler doğru seçildiği taktirde, tesisatınızın dayanım ömrünü  artırır. Düzenli aralıklarla (2 yıl) yapılacak petek temizliği hem ısınma sorunlarını lehinize çevirecek hem de yüksek faturalarla uğraşma sıkıntısından sizleri kurtaracaktır. Konu hakkında servis talebi için http://istanbulpetektemizligi.com sayfamızı ziyaret ediniz.

Emre ÖZÇELİKEL , 23 belge yazmış

C#, .NET 7, MVC ve MAUI konularında öğrenmeye ve öğretmeye meraklı bir yazılım geliştiricidir. Kendi firması üzerinden, Türkiye'nin önde gelen firmalarına yazılım destek hizmetleri vermekle beraber, eğitim kurumlarında bu konularda yüz yüze eğitimler de vermektedir.

Cevap Gönderin