Acil Durum Disketi Hazirlamak

NT’nin kuruluşu sırasında bir Acil Durum Disketi hazırlayıp hazırlamayacağımız sorulur. Bu soruya olumlu yanıt verip disketi hazırlamak yararınıza olacaktır. Eğer kuruluşu yaptıktaysanız de geç kalmış sayılmazsınız. Start menüsünden Run komutuyla ya da MS-DOS Prompt’tu yardımı ile RDISK komutunu verin.  RDISK komutuna parametre olarak /S’yi vermeyi unutmayın. Bu parametre kullanıcı bilgilerini de diskete kaydedebilmenizi sağlar.


 


Acil Durum Disketini nasıl kullanabileceğinizi sorabilirsiniz. Bu disketi kullanmak kolay değil. Herşeyden önce bu disket sistem açıcı bir disket değil. Yani, bu disketi disket sürücüye takıp onarım işlerinin otomatik olarak yapılmasını bekliyorsanız hata ediyorsunuz. Acil Durum Disketi için bazı formaliteler gerekiyor. Herşeyden önce bilgisayarınızda bir CD-ROM sürücü olacak. Eğer CD sürücüyü yalnızca kurulum işlemi için taktıysanız yandınız. CD-ROM sürücüyü tekrar yerine takın bakalım. Hatta en iyisi NT’nin yüklü olduğu makinadan CD sürücüyü hiç yerinden çıkarmayın.


 


İkinci olarak NT CD’si ile birlikte verilen üç adet kuruluş disketini anımsıyorsunuz değil mi? Umarız onları bir kenara atmadınız, çünkü şimdi onlara gereksinimimiz var. Bu disketleri takarak bir NT kuruluşu yapmaya başlıyoruz. Kuruluşun bir yerinde (epey de ötesinde) program size kuruluş işlemi mi, kurtarma-onarım işlemi mi yapmak istediğinizi  soruyor. Bu soruya karşılık olarak onarımı seçerseniz sizden Acil Durum Disketini istiyor. Onarıma başladığınızda     karşınıza bir menü çıkıyor ve bu menü yardımı ile yapılacak işlemler soruluyor. Siz işlemlerin hepsini seçin. Bu arada kayıp ya da bozuk dosyalar varsa bu dosyaların bulunduğu CD’yi de CD sürücüye takmayı unutmayın. Çünkü, onarım programı bir dosyanın bozuk ya da kayıp olduğunu  anlarsa yeni bir kopya için bu CD’ye ulaşmak zorunda.


 


Sisteminizde bir konfigürasyon değişikliği olduğunda ya da kullanıcı bilgileri büyük ölçüde değiştiğinde RDISK komutu ile Acil Durum Disketinin bilgilerinizi güncellemeniz yararınıza olacaktır. Aksi durumda Acil Durum Disketinde eski konfigürasyon bilgileri saklı kalır ve bir sorunla karşılaştığınızda disketten yararlanmanız mümkün olmaz.


Kaynak: muratyildirimoglu.com
belgesi-656

Belgeci , 2280 belge yazmış

Cevap Gönderin