Alerjik Rinit

Genel Bilgiler

Allerjik rinit, toplumun hiçte küçümsenmeyecek bir bölümünde rastlanan ve son derece yaygın olarak görülen bir hastalıktır. Mevsimsel allerjik rinit (Polenlerin yoğun olduğu mevsimler) kendisini her yıl belirli bir zamanda ortaya çıkan aksırık, kaşıntı, burun akıntısı ve burunda tıkanma gibi bulgularla belli eder. Bir de yıl boyu devam eden, mevsimsel allerjik rinitle benzerlik gösteren allerjik rinitten bahsedebiliriz. Burada burun mukozasının şişmesine (konjestiyon) bağlı tıkanma daha belirgindir. Ev antijenlerinin en yaygını olan ev tozu akarlarının mevsimi, evler kış boyunca kapalı kalıp iyi havalandırılmadığı sürece devam eder. Bu nedenle evlerin özellikle kış aylarında havalandırılması ihmal edilmemesi gereken basit tedbirlerden bir tanesidir.

 

Allerjik Rinitte Ne Yapılmalı?

polenlerAllerjik rinit tedavisinde, doktorunuzun izleyeceği yol ya ilaçla tedavi yada immünoterapi yani allerji yapan ajan veya ajanlara karşı hassasiyetin azaltılması (desansibilizasyon) olacaktır. Bu iki yöntemin yanında evdeki evcil hayvanların uzaklaştırılması, çevre kontrolüne yönelik vakumla temizleme, havayı filtre ederek temizleyen sistemler ve havalandırma (air conditioning) gibi tedbirler de ihmal edilmemelidir. Hastalardaki belirtileri aşağıdaki gibi gruplandırabiliriz.

  •  

 

  • Aksırık
  • Kaşıntı
  • Burun Akıntısı
  • Burunda Tıkanma ( Konjestiyon )
  • Kuruluk Hissi

Doktorunuzun uyguladığı tedavinin yeterince yararlı olabilmesi için hastada yukarıdaki sıralamış olduğumuz belirtilerden hangisinin ön planda olduğunun bilinerek ilaç seçilmesi önem kazanmaktadır. Reçetesiz satılan allerji tedavi ilaçlarının çok sayıda mevcut olması nedeni ile bugün hemen bütün allerji vakaları, bu sorunla ilgili olarak doktora başvurmadan önce bunların çoğunu denemiş durumdadırlar.

Örneğin bir grup hastada öncelikle burun akıntısı, bir başka grupta burun tıkanıklığı yada aksırık, kaşıntı gibi belirtiler ön plandadır. Bu nedenle iyileşmenin şartlarından bir tanesi de rastgele ilaç kullanımı değil, belirtilere yönelik etkili tedavinin uygulanmasıdır.

Kaynak: musaisnas.blogcu.com
belgesi-1681

Belgeci , 2280 belge yazmış

Cevap Gönderin