Ani Bebek Ölümleri Ve Korunma

Ani Bebek Ölümü ne demektir ?

Ani Bebek Ölümleri, bir yaşin altındaki bebeklerde herhangi bir nedene bağlı olmaksızın ve genelde bebek uykuda iken oluşan ölümlere verilen genel tanımdır. Ölüm nedeni otopsiye rağmen bilinmemektedir. Erkek çocuklarda daha fazla görülür.

Ani bebek ölümüne neden olan risk faktörleri nelerdir ?

Ani bebek ölümleri karın üstü yatırılan cocuklarda, sırt üstü yatırılanlara göre daha sık görülür. Annenin gebeliği sırasında sigara içmesi ya da doğum sonrası bebek odasında sigara içilmesi de risk faktörüdür .Bunların yanında; annenin ilk gebeliğinindeki yaşının 20 yaş altında olması, doğum öncesi bakım hizmetlerinden yararlanılmamasi, erken doğum veya düşük doğum ağırlıklı bebekler ani bebek ölümü açısından riskli durumlardır. Kalabalik ortamda uyuma, aşırı sıcak ve enfeksiyonlar (özellikle üst solunum yolu enfeksiyonları) ani bebek ölümlerinde önemli faktörler arasındadır. Kış aylarında daha fazla rastlanılır.

 
ANİ BEBEK ÖLÜMLERİ NASIL ÖNLENİR ?

Bebeğinizi Sırt Üstü Yatırın !

Bebeğin sırt üstü yatırılması, ani bebek ölümlerini azaltan önlemlerin başında gelir. Bebeğin kusup boğulma olasılığı yoktur, bu pozisyonda uyurken başını yana çevirebilir.

Sigara içmeyin !

Gebelerin sigara içmeleri, düşük doğum ağırlıklı bebeklerin doğmasına ve ani bebek ölümlerine neden olur.Bebeğin etkilenmemesi için, annenin olduğu kadar, babanında sigara içmemesi gerekir.

Bebeğinizi Üşütmeyin, Terletmeyin

Unutmayın, bebek için soğuk kadar, fazla sıcak da zararlıdır. Bebeğe bir fanila, bir pamuklu tulum ve yelek giydirilmesi yeterlidir. 18 – 22 C ısısındaki bir odada bebeğin üzerine bir yorgan veya battaniye örtülmesi yeterlidir. Bebekler soba, radyatör veya ısıtıcı yanında yatırılmamalıdır.

Yatarken Bebegin Başını ve Yüzünü Kapatmayın

Yatarken, bebeğin başı ve kolları açıkta kalmalı, bebeğin ayakları yatağın ayak ucuna yakın olmalıdır.

İlk 4 Ay Bebeğinizi Yalnız Anne Sütü İle Besleyin

Anne sütünü az alan bebeklerde ani bebek ölümleri daha çoktur. Çalışan anneler bile işyerinde sütlerini sağarak ertesi güne bırakabilirler. Anne sütü buzdolabında 24 saat canlılığını korur.

Bebeğinizle Aynı Yatağı Paylaşmak Yerine,Kendi Yatağında Yatmasını Sağlayın

Bebek ile aynı odada, ayrı yatakta yatmanın sağlanması emzirmeyi olumlu etkiler ve anne, bebeğini yakından gözleyebilir.

Doğum öncesi ve sonrası bakım hizmetlerinden düzenli yararlanınız

Doğum öncesi ve sonrası bakım hizmetlerinden düzenli yararlanılmasi sizin ve bebeğinizin saglığı açısından önemlidir.

Bebeğinizde Olağan Dışı Belirtiler Farkederseniz Doktora Danışın

Daha az hareketli ise veya anormal hareketler yapıyorsa, soluk alıp verişinde duraklamalar varsa, dışkısında kan varsa, çok az idrar çıkarıyorsa, bebek emmiyorsa, aynı zamanda ateşi varsa, tiz bir sesle ağlıyorsa, rengi değişik ise; soluk, sararmıs veya morarmış ise, Hemen Doktorunuzu Arayınız !

belgesi-1850

Belgeci , 2280 belge yazmış

Cevap Gönderin