Anoreksia Nervoza

Yeme bozukluğu olarak tanımlanan Anoreksia Nervoza ve Bulimia Nervoza incecik olmak isterken sağlığı ciddi şekilde bozuyor .Zayıf kalarak daha güzel görünmek amacıyla, Avrupa’da özellikle genç kadınlar arasında giderek artan yeme bozuklukları sağlığa büyük ölçüde zarar veriyor. Psikiyatrik bozuklukların fiziksel belirtileri olarak ortaya çıkan Anoreksia Nervoza (AN) ve Bulimia Nervoza (BN), çok fazla vücut yağı olduğuna dair kaygıların bir sonucu olarak gelişiyor. Yeme bozukluğu olanlar vücut şekillerinden rahatsızlık duyarlar ve karşı konulmaz bir zayıf olma hissi taşırlar. Özellikle zayıflığın bir ideal olarak gösterildiği endüstri toplumlarında bu hastalıklar çok yaygındır. Mankenler ve sinema yıldızlarında da çok görüldüğünden ‘manken hastalığı’ olarak da bilinir.

Vücudu etkiliyor
Yeme bozuklukları vücutta belirgin tıbbi komplikasyonlara yol açıyor. Bunların başında beyin, kalp-damar sistemi, sindirim sistemi, sinir sistemi, kan tablosu, endokrin sistem, metabolizma, kemikler ve dişler geliyor. Ciltte ise ayva tüylerinin artmasına, sürekli elini ağzına sokarak kusma girişiminden dolayı kişilerin ellerinin dış kısmında nasır oluşmasına yol açar. Ayrıca, yüksek asidik mide suyunun etkisiyle diş
minesi erozyonları meydana gelir. Bunların yanı sıra ciltte pek çok sorun ortaya çıkar.

Cildi yıpratıyor
Alman Nişantaşı Kliniği dermotoloji uzmanlarından Dr. Belma Bayraktar, yeme bozukluklarının insan sağlığına çok sayıda olumsuz etkisinin bulunduğunu ifade ederek şöyle söylüyor; "Cilt kuruması da yeme bozukluğunun sonuçlarından biridir. Kuruluk renk artışıyla daha sık görülür. Bu görünüme ‘kirli cilt’ de denilir. Yağ bezi aktivitesindeki azalma, hipotiroidi, vitamin ve element yetersizliğine bağlı cilt yağlarındaki azalma bu durumdan sorumludur. Sivilce ve soğuk eller ve ayaklar da sık rastlanan bulgulardandır." Bu hastalıklar psikolojik kökenli olduğundan kişilerin mutlaka bir psikiyatrist tarafından değerlendirilmesi gerekiyor.

belgesi-1955

Belgeci , 2280 belge yazmış

Cevap Gönderin