Bence Türk Halkı Fakir Değil !

Merhabalar, aslında serbest kürsüye çok fazla yazan biri değilimdir ama geçenlerde hürriyet gazetesinde okuduğum bir yazı gerçekten çok ilgimi çekti. Türkiye’de halkın fakir olduğundan bahseder dururuz. Haklısınız bence de halkımız çok zengin bir halk değil. Ancak bugüne kadar çoğumuz zengin deyince aklımıza hep Sabancı’yı, Doğan’ı, Koç’u vs. getirdik. Ama türkiyede o kadar çok zengin insan var ki hiç tahmin bile edemezsiniz.

Yapılan banka araştırmalarına göre türkiyede "süper zengin" tabirine uyan tam 22bin kişi var! Evet yanlış duymadınız tam 22 BİN ! Ve bu 22bin süper zenginin toplam serveti 100Milyar dolar civarında. Bu meblağnın sadece 8milyar doları akbankın kasalarında durmakta ve akbankın sunduğu özel bankacılık hizmetiyle yönetilmekte. Özel bankacılık hizmeti ne oluyor acaba ? Akbanktan özel bankacılık hizmeti aldığınızda akbankın ekonomisti ile ve vergi danışmanı ile birebir görüşme ayrıcalığınız oluyor. 60 müşteriye 1 yönetici düşüyor. Ve gerçekten hizmet çok büyük. Özel bankacılık müşterisi iseniz tek bir talimatla güney afrika borsasından bile hisse alıp satabilirsiniz.

Ne kadar güzel bir hizmet değil mi 🙂 Ancak özel bankacılık müşterisi olabilmeniz için cebinizde en az 500bin dolar nakit para olması lazım. Ancak o zaman özel sayılıyorsunuz 🙂 Nakit paranız yok ama 2milyon dolarlık eviniz var ? O da yetmiyor malesef tek başına. Ancak o evin yanında bir de extradan 500bin dolarlık eviniz varsa o zaman özel bankacılık müşterisi olabilirsiniz. Ve çıkan yazıda akbank yönetiminde olan Fikret Önder’in belirttiği üzere 1milyar dolarlık serveti olan müşterileri bile varmış ! Ama gizlilik politikaları gereği bu ismi tabii ki de açıklamıyorlar.

Aslında dünya geneline baktığımızda türkiyede sadece 22bin tane süper zengin var.Bu sayı dünya ile kıyaslandığında aslında az. O yuzden halkımız fakir diyebiliriz 😛

Çünkü dünyada süper zengin kategorisine giren toplam 10milyon insan mevcut ve bu kişilerin toplam serveti 37.2 Trilyon Dolar !!

Neyse zenginin malı züğürtün çenesini daha fazla yormadan yazıma burda nokta koyuyorum. 🙂

Kaynak: Hurriyet Gazetesi 4 Şubat 2008 sayfa 8
belgesi-2102

Belgeci , 2280 belge yazmış

Cevap Gönderin