Bin, Cue, ve ISO Dosyaları Nasıl Açılır ?

Bin, Cue ve ISO dosyaları genellikle CD yada DVD lerin image dosyalarıdır. Genellikle internetten yüklediğimiz bu dosyaları açmanın en ilkel basit yolu , en bilindik cd yazma aracı olan Nero Burning Rom aracılığı ile bunları cd’ye ya da DVD’ye yazdirmaktır.

Ancak bu dosyalar için cd nizi boşa harcamak istemiyorsanız bunun için daha güzel bir yöntem mevcut. Buraya tıklayarak yukleyebileceğiniz Deamon Tools programı bu dosyaların bir Sanal CD sürücüsü gibi davranmasına sebep olup bu dosyaları cd ye yazmadan çalıştırmanızı sağlayan çok kullanışlı bir programdır.

Bazen internetten bir takım zip dosyaları indiririz ve içinde yüzlerce .bin dosyası bulunur. Bu bin dosyaları aslında image değildir. Genelde içinde birçok bin dosyası bulunduran zip dosyaları emulator tabanlı oyun dosyalarıdır. Bu tip bin dosyalarını çalıştırmak için ise MAME adlı programı kullanmanızı önerebilirim.

Deamon toolz programının kullanımı oldukça basittir. Muhtemelen programı kurduktan sonra sizden bilgisayarınızı yeniden başlatmanızı isteyecektir. Ve bilgisayarınız yeniden açıldığında Bilgisayarım’a tıkladığınızda orada extradan bir cd-dvd sürücünün belirdiğini göreceksiniz. İşte extradan oluşan bu sürücü programımızın yaratmış oldugu sanal sürücüdür. Programı çalıştırdığınızda system tray da genelde kırmızı görünümlü bir ikoncukla karşınıza çıkacaktır. Yüklemiş oldugunuz bin cue ya da iso dosyasını bu ikonun uzerine sağ tuşla tıklayıp MOUNT secenegini secerek çalıştırabilirsiniz. Bu işlemi yaptıktan sonra yuklemiş oldugunuz image dosyasının autorun ı varsa şayet kendiliğinden otomatik çalışacaktır. Eğer yoksa tekrar Bilgisayarım’a gittiğinizde orda sanki bir cd takılmış gibi bir görüntü goreceksiniz. Sanal sürücümüzün üzerine iki kez tıklayarak mount ettiğimiz image dosyasının içeriğine ulasabiliriz.

 

Umarım yazdıklarım sizlere yardımcı olabilmiştir.
Bir başka belge de görüşmek üzere.

belgesi-2153

Gelen Popüler Aramalar:

Belgeci , 2280 belge yazmış

Cevap Gönderin