“Burun Düşmesine” Son

Marmara Üniversitesi (MÜ) Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erdem Tezel’in geliştirdiği burunda ”İzsiz Kıkırdak Tespiti” yöntemiyle ameliyat sonrası sıklıkla karşılaşılan burun düşmesi sorunu ortadan kaldırılıyorErdem Tezel, günümüzün burun estetik operasyonlarında, ”dışardan bakıldığında ameliyat geçirdiği anlaşılmayan doğal görünümlü burunlar elde etme, elde elde edilen sonucun kalıcı olması ve 6 ay-1 yıl sonra bozulmamasının” hedeflendiğini bildirdi.

 

Tezel, ameliyat sonrası, ”burun deliklerinin içinin gözükmemesi, burnun uç kısmının kemiklerden ayrı parça şeklinde durmaması gerektiğini” ifade ederek, geliştirdiği ve dünyanın en prestijli Amerikan Plastik Cerrahi Dergisi ”Annals Of Plastic Surgery”de yayınlanan ”izsiz kıkırdak tespiti’ yöntemiyle, hem burun ucuna istenilen yüksekliği vermeyi sağladığını hem de burun ucunun açısının istenilen şekilde ayarlanabildiğini kaydetti.

 

Bütün bu işlemleri burnun doğal anatomik yapısını bozmadan gerçekleştirme imkanına kavuştuklarını dile getiren Tezel, ”En önemlisi, elde edilen sonuç kalıcı oluyor ve burun düşmesi denilen, operasyonlardan 6 ay-1 sene sonra burun ucunun aşağıya doğru kayıp adeta burun sırtından ayrı bir parça gibi gözükmesi sorununa son veriliyor” dedi.

         

500 KİŞİYE UYGULADI

Erdem Tezel, kıkırdaklar arasında kullanılan bu yöntemi bugüne kadar 500’den fazla kişide uyguladığını ifade ederek, tekniğin uygulanmasına ilişkin şu bilgileri verdi:

 

”Burun ucunu oluşturan kıkırdaklar, burnun taşıyıcı kolonu diye tanımlanabilen burnun ortasındaki septum kıkırdağına dikişlerle bağlanıyor. Eskiden bunu yapmak için burun ucuna müdahale etmek gerekiyordu. Şimdi ise dışardan kesi yapmadan tamamen burun içinden konulan bu dikişlerle burun ucuna istenilen açı ve yükseklik veriliyor. Bu da kemiklere daha az müdahale edilmesini sağlıyor. Hatta bazı hastalarda kemiklere hiç müdahale etmeden dahi burun ameliyatını tamamlayabiliyoruz. Çünkü bazı hastalarda sadece kıkırdaklara yapılan müdahaleyle yani çok aşağıda olan burun ucunu yukarı kaldırarak deformiteyi gidermiş oluyoruz.”

 

Doç. Dr. Tezel, sadece burnun ucuna müdahale ettikleri operasyonun lokal anestezi ile 15-20 dakikada yapıldığını, hastaneye yatmadan evine giden hastanın 3 gün sonra rahatlıkla işine dönebildiğini dile getirerek, kemiğe müdahale gerekterin operasyonlarda ise hastanın 1 gün hastanede kaldıktan sonra bir hafta içinde işine dönebildiğini bildirdi.

 

Bu yöntemle, ameliyat izi bulunmadığı için operasyon yapıldığını başkalarının anlayamadığını ifade eden Tezel, her yüzün ihtiyacı olan burnu yapmak gerektiğini belirtti.

         

GÜLERKEN OYNAYAN BURUNA SON

Erdem Tezel, bazı kişilerin konuşurken burunlarının oynadığına, bir kısmının da gülerken burunlarının çok aşağıya indiğine değinerek, ”İzsiz Kıkırdak Tespiti Yöntemiyle” bu problemlerin de giderildiğini, ayrıca nefes alma fonksiyonlarında da iyilik sağlandığını söyledi.

 

Yine gençliğinde çok güzel olan, ancak yaşla birlikte aşağıya doğru inen burunun da kemiğe müdahale edilmeden kaldırılarak, insanlara daha genç görüntü sağlandığını dile getiren Tezel, ”Bu yöntem özellikle daha önce bir başkası tarafından ameliyat edilmiş, ama güzel olmamış, bir takım kusurları olan vakalarda çok işe yarıyor. O kusurları gidermek için yapılacak olan müdahalenin boyutlarını küçültüyor” dedi.

 

Tezel, estetik müdahale için başvuran her 10 hastadan 2’sinin burnunun sadece kıkırdağa müdahale ederek düzeltilebildiğine dikkati çekerek, ”Yani bu yöntemle domuz burnu gibi yapmadan, burnu çok fazla kaldırmadan burnun ucunun yüksekliğini ayarlayabiliyoruz, artırabiliyoruz. Hatta burun ucu çok yüksek ya da sivri olan hastalarda burnun uç kısmını aşağıya doğru indirebiliyoruz” diye konuştu.

 

 

 

 


Kaynak: Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi
belgesi-1804

Belgeci , 2280 belge yazmış

Cevap Gönderin