Çağın Yeni Hastalığı Orthoreksiya

Psikiyatrist Prof. Dr. Arif Verimli, İngiliz Beslenme Bozuklukları Derneği’nin kanserojen madde içermeyen, hormonsuz ve katkısız besin tüketme takıntısı taşıyan, aşırı ve abartılı bir sağlık endişesi ve tam bir titizlik obsesyonu olan Orthoreksiya”yı, çağımız insanının gelecekte en çok yakalanacağı bir yeme bozukluğu hastalığı olarak açıkladığını bildirdi.
 
Verimli, hastalığın, özellikle büyük kentlerde bedeniyle ilgili takıntıları ağırlıklı düşünen, aşırı kaygılı ve takıntılı kişilik yapısında olan kişilerde görüldüğünü kaydetti.

EDA’ya göre hastalığın 10 yıl içerisinde büyük bir yaygınlık göstereceğini belirten Verimli, hastalığın ortaya çıkışında ”özellikle çağımızdaki güzellik kavramının zayıflığa dayandırılması, medyada her gün ve defalarca çıkan diyet ve ürünlerin içerikleriyle ilgili bilgiler, bazı ürünlerin kanserojen madde, katkı maddesi, boya ve hormon içerdiğiyle ilgili haberler ile uzun yaşamanın sırlarıyla ilgili sıkça çıkan bilgilerin” etken olduğunu kaydetti.
 
Prof. Dr. Arif Verimli, hastalığın kadınlarda erkeklerden 2 kat daha fazla görüldüğünü, bu sayının gelecek 10 yılda katlanarak artmasının beklendiğini vurgulayarak, ”Tedavisi için mutlaka bir psikiyatrist ve beslenme uzmanının konsültasyonu gerekir. Terapi ağırlıklı tedavi, başarılı sonuç verecektir” diye konuştu.


Kaynak: Mynet Sağlık
belgesi-641

Belgeci , 2280 belge yazmış

Cevap Gönderin