Dünya Kenya’daki Vahşeti Konuşuyor

Dünya Kenya’daki Vahşeti Konuşuyor

Kenya’da devlet başkanlığı seçimlerinden sonra çıkan şiddet olaylarında 300’den fazla kişinin öldüğü bildirildi. Son olarak bir TV kameramanının çektiği görüntüler Kenya’da yaşanan vahşeti dünyanın gözleri önüne serdi.

İnsan hakları örgütleri, Kenya’da devlet başkanlığı seçimlerinden sonra çıkan şiddet olaylarında 300’den fazla kişinin öldüğünü bildirdi.
 
Kenya İnsan Hakları Komisyonu ve Uluslararası İnsan Hakları Federasyonu tarafından yapılan ortak açıklamada, "Farklı bağımsız kaynaklara göre, 27 Aralık 2007’deki seçimlerden bu yana 300’den fazla kişi öldü" denildi.
 
Son olarak bir TV kameramanının çektiği görüntüler Kenya’da yaşanan vahşeti dünyanın gözleri önüne serdi. İktidar partisi yanlısı bir çetenin arasına düşen rakip çeteye üye genç kaçmaya çalışırken pala ve demir çubuklarla saldırıya uğruyor.
 
Kaçmak istedikçe çete üyelerinin tarafından kuşatılan uzun boylu genç kısa sürede yere düşürülüp kafası ezilerek öldürülüyor.


 
250 BİN KİŞİ GÖÇ ETTİ
 
Ülkede muhalefetin tanımadığı devlet başkanlığı seçimlerinin ardından başlayan şiddet olayları nedeniyle, yaşadıkları bölgeyi terk etmek zorunda kalanların sayısının tahmin edilenin çok üstünde olduğu bildirildi.
 
Birleşmiş Milletler Sözcüsü Michel Montas, New York’ta yaptığı açıklamada, İnsani Yardım Koordinasyon Dairesi’nin (OCHA) tahminlerine göre, Kenya’da iç göçe maruz kalanların sayısının 250 bin civarında olduğunu söyledi.
 
Kenya Kızılhaçı, daha önce bu rakamın 100 bin civarında olduğunu bildirmişti.
 
BM ayrıca, Kenya’nın batısında yaklaşık 100 bin kişinin açlıkla karşı karşıya olduğunu ve gıda temini gerektiğini duyurdu. Kenya’da 300’den fazla kişinin hayatına mal olan şiddet olaylarının ardından, soruna çözüm bulmaya yönelik uluslararası çabalar da sürüyor.

Belgeci , 2280 belge yazmış

Cevap Gönderin