Google Dance ya da Wash Nedir ?

Bu terim tamamen google’ın PageRank olayı ile alakalıdır. Dolayısı ile PageRank kavramını öncelikle bilmeniz gerekmektedir. Bu kavramı daha önce sitemiz yayınlamıştık. Eğer okumadıysanız BURAYA tıklayarak öncelikle onu okumanızı tavsiye ederim.

Google’ın veritabanlarında kayıtlı olan sitelerin pagerankleri tahmin de edebileceğiniz gibi tek bir sunucuda bulundurulmamaktadır. Dunyanın dort bir yanında ki sunuculara dağılmıs bir sekilde yada kopyaları halinde bulunmaktadır. Bu sunucuların herhangi birinde bir siteye ait google PageRank güncellendiği zaman bu değişiklik otomatik olarak diğer sunucularda da değişir. Tabii ki bu değişiklik 1-2 saniye içinde olan birşey değildir. Kimi zaman saatler kimi zaman gunler alabilir. Google toolbar kullanıyorsanız bir siteye girdiğiniz zaman o sitenin pagerank i 3 olarak gozukebilir geri geldiginizde bir bakmışınızdır ki 5 e fırlamış sonra tekrar girdiğinizde yeniden 3 olmuş. Bu olaya işte Google Wash ya da Google Dance deniliyor. Bunun sebebi google pagerank değerini gosteren uygulamaların rastgele bir sunucudan pagerank kontrolu yapıyor olmalıdır. Belki girdiğiniz sitenin pagerank değeri 3 ten 5 yukseltilmiştir ancak diğer sunucularda henuz bu yeni değer aktif olmamıstır. işte aradaki bu fark olayına google wash ya da google dance denilmekte..

Umarım anlatırken yanlış birşeyler soylememişimdir. Eğer yanlışım varsa lutfen belgenin altına yorum yazarak beni düzeltiniz.

 

belgesi-2192

Belgeci , 2280 belge yazmış

Cevap Gönderin