Google Sandbox Nedir ?

Google arama sonuçlarını sıralarken bunu PageRank™ desteği ile yaparken, bu sistemin tek basına çalışması haline hatalar yaratacağını ve webmasterlar tarafından kolayca manipüle edileceğini biliyor. Bu yüzden Google arama motoru cezalandırma ve sorun önleme yöntemine yönelik ek sistemlere başvurarak Google arama sonuçlarını sorunlardan arındırmaya çalışıyor.
Ceza konusunda Google Bomb hakkında bir açıklayıcı yazı yayınlamıştık. Google Sandbox ise sorunu önlemeye yönelik başka bir Google sistemi. Google da böyle bir sistemin varlığını bu sistem fark edildikten sonra resmen kabul etti.
Bu sistemi isimlendirmek için “Google Sandbox” terimi kullanılıyor olsa da “Sandbox” sözcüğü yabancı webmaster forumlarında ortaya atılıp yaygınlaşan bir terminolojinin ürünü ve “Google Sandbox” Google çalışanları tarafından başka bir şekilde isimlendiriliyor olabilir.
Bu sitemin işleyişine gelirsek, eğer yeni bir site kurduysanız, yeni siteniz muhakkak bu sitemin çalışmasından etkilenecektir, çünkü bu sistem nedeniyle yeni kurulan sitenizin herhangi bir Google arama sonucunda üst sıralara çıkması zamana yayılmaktadır. Sitenin içeriği ve PageRank’ı sitenin üst sıralara çıkmasını gerektirse de Google Sandbox sistemi buna mani olmak için yaratılmıştır.
Bu yüzden Google Sandbox için kısaca “yeni sitelerin arama sonuçlarında fazla yükselmesini önleyen bir sitem” diyebiliriz.
Ancak siteniz popüler olmayan ve rekabetin az olduğu bir arama sonucunda yayınlanıyorsa, bu sistemin etkisi tabiî ki daha az etki gösterecektir, çünkü sizin engellenmenizde yararlanacak başka siteler olmadığı için yinede siteniz üstlerde olacaktır.
Google açısından yeni siteleri önlemenin nedeni spam amaçlı kurulan içeriksiz sitelerin arama sonuçlarında bilgi amaçlı kurulan “gerçek” sitelerin önüne geçmemesini sağlamak.
Genelde spam amaçlı site kuranlar derhâl sonuç ve derhal nakit bekleyen anlayışa sahip olduklarından birkaç ay bir sitenin popüler olmasını bekleyemiyorlar ve site yaparken popüler bir arama teriminin üzerine yöneliyorlar. Oysa bir siteyi bilgi deneyimi ile ve bu bilgiyi paylaşma zihniyetiyle yaratan kişiler zaten sitenin popüler olması yönünde bir kaygı duymuyorlar. Site içeriği olarak seçtikleri konu da popüler bir arama teriminden değil kendi tecrübelerinden ortaya çıkıyor.
Yani Google Sandbox ile zaman kaybetmeye hazmı olmayanların ve site kurarken kazanç elde etmeyi hesaplayanların siteleri en başta önlenmiş oluyor. Gerçek içeriğe yönelik olan siteler ise bu bekleme süresi içinde hem içeriğini daha da geliştiriyor, hem de diğer içeriğe önem veren siteler tarafından fark edilip bu sitelerden ilişim (link) alıyor.
Spam olmayan siteler doğal bir gelişim gösteriyorlar. Diğer spam amaçlı siteler ise içerik açısından bu süre zarfında neredeyse aynı kalarak kendilerini zaten belli ediyorlar. Sandbox süresi sona erdikten sonra içeriğe yönelik yeni siteler hak ettikleri sıralamada çıkarken bu gereksiz spam ve kazanç amaçlı siteler de Google tarafından belirlenmiş oluyorlar.

Kaynak: www.gencturk.net
belgesi-2188

Belgeci , 2280 belge yazmış

Cevap Gönderin