Günde İki Bardak Süt Kanser Riskini Azaltıyor

GÜNDE İKİ BARDAK SÜT KANSER RİSKİNİ AZALTIYOR

Kanserin önlenmesinde doğru beslenme önemli bir rol oynuyor. Kansere karşı dengeli beslenmede sütün vazgeçilmez unsurlardan biri olduğunu belirten uzmanlar, günde iki bardak süt tüketiminin özellikle bağırsak kanseri riskini azaltacağını söylüyor.

İSTANBUL – Kanser oluşumunun yüzde 30’unun yanlış beslenme alışkanlıkları ve çevre, çeşitli kimyasallar, sigara gibi dış faktörlerden kaynaklandığını ifade eden Diyetisyen Aysen Arıcan düzenli süt tüketiminin kanser riskini azaltacağını söyledi. Arıcan “Beslenme konusunda yapılan hatalar, yetersiz ve dengesiz beslenme pek çok hastalığın önemli nedenlerinden biri olarak öne çıkıyor. Son dönemde yapılan bilimsel çalışmalarda, kalsiyum alımının bazı kanser türlerinde riski azaltıcı rolü olduğu saptandı” dedi.

SÜT-KANSER İLİŞKİSİ
Bilimsel araştırmaların süt tüketimi ile prostat, bağırsak, rahim, mesane kanseri gibi toplumda sık görülen kanser türleri arasında doğrudan bir ilişki olduğunu ortaya koyduğunu belirten Arıcan şunları söyledi: “Süt, başta kalsiyum olmak üzere, içerdiği protein, fosfor, B grubu vitaminleri, sfingolipitler ve diğer bileşikleri sayesinde kanser oluşumunu engelleyebiliyor. Sütün yüzde 87,5’i su, yüzde 3,5’i ise mineraldir. İçerdiği minerallerin kanser oluşumunu engellediğine dair önemli çalışmalar var. Süt barsak kanserini önlemeye özellikle yardımcı oluyor. Yapılan bir çalışmada günde 2 bardak süt içen bireylerde bağırsak kanserlerine pek rastlanmadığı ortaya konulmuştur.”

KALSİYUM KALIN BAĞIRSAK KANSERİ RİSKİNİ AZALTIYOR
Vücuda kalsiyum alımının, kalın bağırsak kanserine yol açan tümörlerin oluşumunu önleyebileceği, Amerikan Ulusal Kanser Enstitüsü’nün tarama merkezlerinde bir grup araştırmacı tarafından yürütülen çalışmayla bilimsel olarak kanıtlandı. Toplam 10 araştırmacıdan oluşan bir ekip, tarama merkezlerinde kalın bağırsaklarında tümör tespit edilen 3696 kişinin beslenme alışkanlıklarıyla, tümör tespit edilmeyen 34817 kişinin beslenme alışkanlıklarını karşılaştırdı. Çalışma sonucunda kalsiyumun, safra ve yağ asitlerini birbirine yapıştırarak, bunların kalın bağırsak çeperine yerleşmesini ve hücre yapılarında bozulmalara yol açmasını engellediği tespit edildi. Bu çalışmanın sonuçları kendi alanında en ciddi ve bilimsel yayınlardan biri olan American Journal of Clinical Nutrition’da (Amerikan Klinik Beslenme Dergisi) yayımlandı.

BÖLGELERE GÖRE KANSER TÜRLERİ
Ülkemizde görülen kanser türleri bölgelere göre değişiklik gösterebiliyor. Marmara Bölgesi’nde akciğer ve bronş, Akdeniz Bölgesi’nde cilt, Doğu Anadolu Bölgesi’nde sindirim sistemi ve mide, Karadeniz ve İç Anadolu Bölgelerinde akciğer, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde ise akciğer ve cilt kanserleri en sık görülen kanser türleri olarak öne çıkıyor.

Kaynak: www.ntvmsnbc.com
belgesi-1154

Belgeci , 2280 belge yazmış

Cevap Gönderin