Haberi Yazdim, PKK’ya operasyonu engelledim

ABD’nin Kuzey Irak’taki PKK liderlerine kar gizli operasyon planladn yazan gazeteci Robert Novak, bu bilginin kendisine operasyon fikrine muhalif bir Kongre üyesi tarafndan verildiini açklad.
Söz konusu Kongre üyesinin erkek olduunu, ngilizcedeki ‘he’ zamirini kullanarak ima eden Novak, "Bana bilgiyi veren bir Kongre üyesiydi. Bunun kötü bir plan olduunu düünüyordu ve yaymlanmasn istiyordu. Bu bilgiyi iki ayr kaynaa daha sordum ve doru olduunu teyit ettim" dedi.
Novak, operasyonun PKK liderlerinin "öldürülmesini" amaçladn ve kendisinin buna kar olduunu belirterek, "Eer yanl bir operasyon, bu makale nedeniyle sabote edilmise bu beni de, bana bilgiyi veren Kongre üyesini de memnun eder" dedi.


‘PKK terörist mi?’
Heritage Foundation adl fikir kuruluunda konuan Novak’a, "Bugünlerde birçok Türk size çok kzgn. Makaleniz yüzünden PKK’ya kar eylemin imkânszlatn düünenler var. Bu szdrmann ABD’nin ittifaklarna zarar verdiini, terörist örgüte yaradn düünüyor musunuz?" diye soruldu.
Novak bunun üzerine, PKK hakknda, "Siz buna terörist örgüt diyorsunuz. Bakalar ise, ‘Kürtlerin özgürlük savaçlar’ diyor. Ben de bunu TV’de bir kez söyledim ve bam derde girdi. Ama ben, biri için ‘terörist’ olann, dieri için ‘özgürlük savaçs’ olduuna inanyorum" dedi.
"Irak’taki bamsz Kürt bölgesel hükümetinin, Türkiye’deki kardeleriyle birleip Türk topraklarn da içine alacak ‘Büyük Kürdistan’ kurmas, Türkiye’yi endielendiriyor" diyen Novak, Türkiye nüfusunun bete birinin Kürt olduunu söyledi.

‘Kelle kesmek deniyor’
Novak, gizli operasyon plann anlatrken, "Türk hükümetinin yllardr peinde olduu PKK liderlerini öldürmekten bahsediyorlard. Hedef almaktan kast öldürmekti. Ben kkrtc olur diye bunu makalemde yazmadm. stihbarat jargonunda buna ‘kelle kesmek’ diyorlar" diye konutu.

‘Kürtlere ihanet ettik’
Novak, ABD özel kuvvetlerinin PKK’ya kar bir operasyonda kullanlmasn doru bulmadn belirterek, ABD’nin Kürtlere kötü davrandn ve birçok kez "ihanet ettiini" öne sürdü.
Operasyon plannn, ABD Savunma Bakanl Müstear Eric Edelman’n baz Kongre üyelerine brifing vermesi üzerine szdn vurgulayan Novak, haberinin üç ayr kaynaa dayandn ifade etti.

Belgeci , 2280 belge yazmış

Cevap Gönderin