Hosting kiralarken talep etmeniz gereken 4 ozellik

hosting

Hosting hizmeti kiralamaya karar verdiğinizde göreceksiniz ki bu hizmeti veren on binlerce firma mevcut. Ve hepsi de birbirinin aynı özelliklerine sahip ve hemen hemen aynı şeyleri vaad ediyorlar. Bu firmaları ve hizmetleri birbirinden ayıran çok ince farklılıklar vardır. Ve genelde bunlar kafa karıştırır, hangi özellik için hangi firmayı seçmek gerekir, hangi özellik diğer firmada olan başka bir özelliğe göre ağar basar, bunu genelde satın almadan denemeden anlamak imkansız oluyor.

İşte sizlerin gönül rahatlığıyla seçim yapabilmeniz için, bir hosting firmasından beklemekte olduğunuz 4 temel özellik.

1. İleri Düzey Esneklik (flexibility) – Bir çok hosting firması çok uygun fiyatlara sınırsız web
2. Kolay Ölçeklenebilirlik (easy scalibility) – Hosting hesabınızın limitleri dolmaya başladığında sıkıntılı anlar yaşabilirsiniz. Ki en çok rastlanan durumlardan biridir. Hosting firmasından almış olduğunuz hizmet paketini, herhangi bir başağrısı çekmeden bir üst pakete yükseltebiliyor olmanız sizin hayatınızı ilerde çok kolaylaştıracaktır.alanı, sınırsız trafik vaad ederek, müşterilerini cezbeder. İstediğiniz kadar dosya yüklersiniz, istediğiniz uzantıları upload edersiniz. Ancak adam akıllı bir uygulama geliştirmek istediğinizde, PHP memory limitleri, .htaccess dosyası gibi kısıtlamalar size hayatını zindan ettirebilir. Bu konularda esnek davranan, ve hosting inizi mümkün olduğu kadar kendinizin configure edebildiği, esneklik ortamını seçmelisiniz.

3. Ekstra Araçlar – Binlerce hosting firması, sınırsız hosting alanı, sınırsız trafik, %99 uptime gibi şeyler vaad edebilmekte, ama hepsi, tek tıklamayla kurabileceğiniz, hosting paketinizle uyumlu, ücretsiz scriptler, SEO araçları ve diğer extra araçları sunmamaktadırlar. Bir wordpress sitesi kuracaksanız, artık, panele girip, veritabanı oluşturup, sonra php dosyalarını teker teker upload edip, config ayarlarını yapıp, install yapmanıza gerek yok. Bu özelliği sunan,  Türkiye’de de firmalar mevcut, panelinize giriyorsunuz, WordPress kur, diyorsunuz, ve sistem otomatik olarak wordpress’in en güncel versionu sizin hosting hesabınıza kuruyor, ne veritabanıyla, ne php dosyalarıyla ne ftp bağlantısıyla uğraşıyorsunuz.

4. Ulaşılabilirlik (approachability) – Bir çok büyük hosting firması şuan sahip oldukları reputasyonu mükemmel bir müşteri hizmet anlayışıyla sağlamaktadırlar. Bir çok müşteri, sırf daha kaliteli müşteri desteği alabilmek için, başka özelliklerden feragat edip, bir de üstüne daha fazla para ödeyip, kendileriyle ilgilenilen, sorunlarına anında çözüm üretebilen firmaları tercih etmektedir. Bir hosting firmasında sorun yaşadığınızda, ve o sorununuzu bir personel çözdüğünde, ancak daha sonrasında o sorunla alakalı başka bir sorun yaşadığınızda, bakın bakalım, size yine daha önce o sorununuzu çözen personel mi geri dönüş yapacak, yoksa bambaşka biri mi ? Bu gerçekten çok önemli bir unsur, her defasında  başka başka personellere hayat hikayenizi anlatmakla vakit kaybetmemiş olacaksınız.  Ya da hosting firmasının bir destek forumu var mı ? Var ise, firma personelleri ne kadar aktif ?
Acil bir sıkıntı yaşadığınızda telefonla direkt muhattab bulabiliyor musunuz ? Yoksa ticket açmak gibi bir zorunluluğunuz var mı ?

Bu ve bunun gibi özellikler gerçekten hosting alırken göz önünde bulundurmanız gereken şeyler ve ilerde hayatınızı kurtaracak ve kolaylaştıracak şeyler.

Belgeci , 2280 belge yazmış

Cevap Gönderin