İlk 5 Dakika!

Biriyle ilk karşılaştığınızda ‘ilk 5 dakika’nın şok etkisini biliyor muydunuz? Yeni tanıştığınız bir sevgili ya da patron adayında iyi intiba, hatta hayranlık duygusu yaratmak sizin elinizde! Formülse ilk 5 dakikada gizli…

Yeni başlayan ilişkilerin akıbetini, ilk göz temasınızda devreye giren, hiçbir olumsuz intiba toleransı olmayan bir zaman dilimciğinin belirlediğini söylesek? Sadece 5 dakika!

İşte o ölümcül 5 dakika içinde karşınızdakini kendinize hayran bırakmaktan, nefret ettirmeye kadar geniş bir duygu yelpazesi içinden bırakacağınız intibayı kendiniz seçebilirsiniz. Ancak bu iletişim sadece sizin dış görünüşünüz, seksapelliğiniz, öz güveniniz ya da diksiyonunuzun başarısıyla olumlu sonuçlanmıyor. Çevresel etmenlerin de en az bunlar kadar karşınızdakinin sizin hakkınızdaki ilk izlenimin de etkisi olduğunu bilmeli, gerekirse görüşme öncesi buna uygun ortam yaratmalısınız.

Amerikalı yönetim danışmanı Mary Mitchell "First Five Minutes" isimli kitabında yer verdiği, iş görüşmeleri sırasında olumlu elektrik verme taktikleri arasında, çevresel etmenlerin işveren üzerindeki etkilerine değiniyor. Görüşmenin yapıldığı ortamın havadarlığından, yan ofisten gelen müziğe, her detayın ilk izlenimler üzerinde etkili olduğu, yapılan araştırmalarda kanıtlanmış.

First Impressions danışmanlık şirketinin kurucuları Ann Demarais ve Valerie White’ın "What You Don’t Know About How Others See You" (Yeni Tanıştığınız Biri Sizin Hakkınızda Ne Düşünüyor?) isimli kitaplarında ise, ilk izlenimler sonucu akılda kalanların salt sizin görüşünüz, konuşmanız ya da zekanızla ilgili değil, görüşmenin ilk dakikaları sırasında hissedilenler olduğunu söylüyorlar. Kısacası iyi izlenim bırakmak istiyorsanız yapmanız gereken, kendinizi iyi sunmanın yanı sıra karşınızdakinin "iyi" hissetmesini sağlamak. Üstelik sadece 5 dakika için. Kulağa çok da zor gelmiyor değil mi? Bunu nasıl başaracağınızı ise maddeler halinde sıraladık. Size sadece uygulaması kalıyor.

Öncelikle buluşacağınız kişiyi iyi tanıyın

İlk beş dakika içinde yapılacakları, karşılıklı gülümseme, el sıkışma ve bir masaya oturup hal hatır sorma olarak varsayarsak güç kalkanlarımıza bir göz atmakta fayda var. Malzemelerimiz; fiziksel görüntümüz, parfümümüz ya da etrafta duyulan koku, bulunduğumuz mekan, fonda duyulan müzik, hava şartları gibi etmenler olacaktır.

İlk beş dakika için bütünüyle ona hitap eden bir ortam yaratabilmek için öncelikle onu iyi tanımanız gerekiyor. Onu hiç görmemiş olmanız onun hakkında bazı temel bilgileri toparlamanıza engel değil. Ortak tanıdıklarınız vasıtasıyla kişilik özellikleri, zevkleri hakkında bilgi edinmeli, gerekirse burcunu bile öğrenmelisiniz. Romantik, çılgın, muhafazakâr, idealist, neşeli, cool, ağır abi… Türü belirledikten sonra malzemeleri seçin.

Efsunlamak için, koku!

Kokular nasıl çok eski anıları bile bir anda gözünüzün önüne seriveriyorsa, tanışmanın ilk 5 dakikasında burnunuza gelen koku da tanışmanızın kokusu olacaktır. Yani tanışma anınızda balkondan gelen yaseminlerin kokusu da size eşlik edebilir, geçen bir çöp kamyonunki de! Sizi ilk gördüğünde duyduğu koku, rüzgarla karışan çiçek kokuları, ya da çekici parfümünüz olmalı. Sizin ilk başta verdiğiniz hissi o anda alacağı koku da destekleyecektir. Bu arada boğa için vanilya kokusunu denemelisiniz!

Görünüşünüz ve siz

"Görünüşünüzle ilk beş dakika içinde karşıdakine mükemmel izlenimini vermek için onun hakkında edindiğiniz ön bilgilerden istifade edin" diyor Marc Mitchell. Mesela bir iş görüşmesi için üzerinizdekilerin belli bir resmiyete sahip olması gerektiği aşikar. Ancak patron adayınızın en büyük hobisi bungee jumping ise işler biraz değişiyor. Görüşmeye giderken ceketinize orjinal yaka iğneleri iliştirmek, göz alıcı renklerde gömlekler giymek ya da çantanıza Mickey’li bir kalem atmaktan çekinmeyin.

 

belgesi-1622

Belgeci , 2280 belge yazmış

Cevap Gönderin