Lisa Nowak Kiskanc Astronot

ABD’de büyük ilgi çeken olay, yerel Orlando Sentinel gazetesine haber oldu. 43 yaşındaki deniz Albay Lisa Nowak, yağmurluk giymiş ve peruk takmış halde Orlando havaalanının otoparkında bir araçta bulunan Colleen Shipman’ın suratına biber gazı sıkmaya çalıştı.

Kendisinden yaşça küçük olan rakibiyle karşılaşmak için, Nowak 12 saat süreyle araba kullanarak, 1500 km. yol katetti. Nowak, tuvalet ihtiyacı için durup vakit kaybetmemek amacıyla, astronotların uzay yolculuklarında kullandığı alt bezini de bağladı.

Poliste verdiği ifadeye göre Nowak, uçakla Houston’dan Orlando’ya gideceğini öğrendiği Shipman ile karşılaşmak için plan yaptı. Orlando’ya vardığında, havaalanına gitmek için otobüse binen Nowak, Shipman’ı arabasına binerken gördü. Takip edildiğini fark eden Shipman, otomobiline bindikten sonra kapıları kilitledi. Novak, kapıyı açmaya çalışırken, biber gazı sıktı. Bu arada çevredekilerin haber vermesi üzerine polis geldi.

Nowak, adam kaçırma, yaralamak amacıyla saldırı ve araba hırsızlığıyla suçlanıyor. Adam kaçırmaktan suçlu bulunması halinde, ömür boyu hapse mahkum edilebileceği belirtiliyor.

Nowak, 1996’dan itibaren iki yıl Houston’daki uzay merkezinde eğitim aldı, daha sonra Discovery uzay mekiğinde görevlendirilip 4-17 Temmuz 2006’da Uluslararası Uzay İstasyonu’na gitti.

41 yaşındaki Oefelein ise, Nasa tarafından astronot olarak 2 yıl süreyle yetiştirilmek üzere 1998’de seçildi, daha sonra uzay mekiği Discovery’nin 9-22 Aralık 2006 arasındaki görevinde pilotluk yaptı.

Astronot lisa Nowak’ın Mart 2005’te NASA tarafından çekilen fotoğrafı (solda) ve olaydan sonra polis karakolundan çekilen fotoğrafı.
Konuyla ilgili açıklama yapan NASA, Nowak’ın astronot statüsünde bir değişiklik olmadığını, astronotlar arasında arkadaşlığı engelleyen bir kuralın da bulunmadığını bildirdi.

Kaynak: www.hurriyetUSA.com
belgesi-831

Belgeci , 2280 belge yazmış

Cevap Gönderin