Lokal ve Genel Anestezi Nasıl Yapılır ?

Tıp kavramında sıkça kullanılmakta olan anestezi, genellikle ameliyat terimleri arasında yer alır. Vücudumuzdaki bazı kısımlar yada bütünü ile ağrıya karşı duyarsız yani hissetmeyecek hale getirilmesi işlemine denilebilir.

Anestezi Uzmanlık Gerektirir
Anesteziyi geçmiş deneyimleri ile bu işlemi yapmaya alışmış uzman hekimlerce uygulanması gerekir. Kısaca özetlersek anestezi bir bilim dalıdır ve anesteziyoloji ismi ile anılmaktadır. Anestezi türleri arasında lokal ve genel anestezi vardır. Türkçe olarak yazarsak bilincin açık olması yada kapalı olması olarak sınıflandırılabilir. Cerrah müdahale aşamasında duruma göre ve eğer hastanın tercih etmesinde sakınca görmezse, karşılıklı görüşerek anestezi türünü kararlaştırma yoluna gidebilirler. İkisinin ortak noktası ise acı hissetmenizin önüne geçmesidir. Anestezik terimi ise bu operasyonlar aşamasında kullanılan maddelerin genel adıdır.

Lokal Anestezi Nasıl Yapılır?
Vücudunuzdaki ilgili bölümün ağrı ve acıya karşı işlevsiz hale getirilmesini sağlayan anestezi türü olup, hisler geçici olarak uyuşturulur. Bilinç kabı söz konusu olmayıp, hasta kendindedir ve bazı tepkiler verebilir. Hasta uyanıktır ve sadece uygulama alanında yapılan işlemleri hissetmez.

Cerrahlar tarafından verilen ortak kararda hasta için risk durumunun bulunmadığı faktörler olduğu zamanlarda kullanılmaktadır. Hayati tehlikesi olmayan hastalar için de diyebiliriz. Anestezi işleminden sonra uyuşturulan bölge bir süre sonra eski haline gelir ve bazı yan etkiler görülmektedir. Anestezide kullanılan maddelerin etkisi az olup, kısa sürede tekrar o bölgedeki hisleri geri kazanır. Ağrıların kısa sürede geri gelmesi ve mide bulantısı, yüksek ateş, baş ağrısı gibi belirtilerinde olabileceği gibi doktorunuz bu tip durumlar için size ilaç yazabilir.

Genel Anestezi Nedir?
Narkoz olarak halk arasında isimlendirilen anestezi türüdür. Hastanın bilinci kapalı olup, kalıcı bir özellik teşkil etmemektedir. Narkoz ise bilinci tam olarak kapatmaz ve duyumsamanın olmadığı durumlarda seçilebilme ve hasta üzerinde kullanabilme özelliğini içerir. Bu sebepten ötürü narkoz ve genel anestezi aynı işlevi işaret etmemektedir. Genel anestezi denilince hastanın bilincinin tamamen kapalı olması anlamına gelecektir.

Genel Anestezideki Yan Etkiler Nelerdir?
Lokal anestezideki yan etkileri yazmıştık ve genel anestezide de bazı etkileri hissetmeniz mümkün. Cerrah tarafından kullanılan kimyasal, operasyon süresi, uygulamanın ne türde olduğu ve kişinin vücut özelliklerine bağlı olarak herkeste aynı etkiyi göstermeyebilir.

Emre ÖZÇELİKEL , 23 belge yazmış

C#, .NET 7, MVC ve MAUI konularında öğrenmeye ve öğretmeye meraklı bir yazılım geliştiricidir. Kendi firması üzerinden, Türkiye'nin önde gelen firmalarına yazılım destek hizmetleri vermekle beraber, eğitim kurumlarında bu konularda yüz yüze eğitimler de vermektedir.

Cevap Gönderin