Ömür Boyu Diş Sağlığı için Flor

TOKAT (İHA) – Gaziosmanpaşa Üniversitesi (GOÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Musa Kazım Çağlar, sularda eksik olan flor maddesini dışardan alarak hayat boyunca sağlıklı dişlere sahip olunabileceğini söyledi.

Doç. Dr. Musa Kazım Çağlar, dişlerin mine tabakasının yeterince kuvvetli olabilmesi için bebeklerde 6. aydan itibaren flor kullanılmaya başlanması gerektiğini ifade ederek, “Bu amaçla bir uzman hekim kontrolünde flor damlasında günde tek doz veya 1 adet tablet verilir. 3 yaştan sonra günlük alınan damla sayısı 8’e ve flor 2 tablete çıkartılır. Flor uygulamasına 12 yaş sonuna kadar devam edilir” dedi.

Çağlar, 6. yaştan itibaren çocuklar ağızda çalkalamayı öğrendikten sonra flor ilaçları yerine ağız veya diş suyunu kullanabileceklerini ifade ederek, “Bu arada gece yatmadan önce dişlerin fırçalanması esastır. Fırçalama sonrasında 5-10 milim ağız veya diş suyu ağza alınır. 2 dakika ağızda dişlere çarptırılarak çalkalanır ve tükürülür. Bu suyun kullanılmasından sonra etkinliğin kaybolmaması için sabaha kadar yemek yenmemeli ve ilk 2 saat içerisinde su içilmemelidir. 12 yaştan sonrada herkes ağız ve diş suyunu kullanmalıdır” diye konuştu.


belgesi-640

Belgeci , 2280 belge yazmış

Cevap Gönderin