Özgeçmiş çeşitleri
 İş başvurularına ve staja yönelik özgeçmiş hazırlarken vurgulamak istediğiniz özellikleriniz ve geçmiş deneyimlerinizi göz önünde bulundurarak farklı şekillerde özgeçmişler hazırlayabilirsiniz.


Eğitim sürecinin devam etmesinden ya da henüz bitmesinden kaynaklanan iş tecrübesinin azlığı işlevsel özgeçmiş tipini en sık kullanılan özgeçmiş tiplerinden biri haline getirmiştir. Yoğun olarak tercih edilen bir diğer özgeçmiş tipi ise kronolojik özgeçmiş olarak nitelenebilir.


İşlevsel  
Bu tip özgeçmişlerde eğitim bilgileri vurgulanmaktadır. Varolan staj ve iş deneyimi özet olarak yer almakta ve akademik bilgi ve başarılar en başta sunulmaktadır. Böylelikle, özgeçmişi gözden geçirecek kişinin işin gerektirdiği özelliklerle sizin özellikleriniz arasında bağlantıyı kurması sağlanmış olur.


İşlevsel özgeçmiş, özellikle benzer staj deneyimlerine sahip adaylar için oldukça yararlı olabilir. Böylece, çarpıcı olamayacak bir iş deneyimi oldukça etkili bir şekilde anlatılmış olacaktır.


İşlevsel özgeçmişler zaman zaman “Bazı bilgiler saklanıyor mu?” endişesini gündeme getirebilecek olsa da bilgi ve becerilerini vurgulamasına yardımcı olur.


Kronolojik 


 


İşlevsel özgeçmişten farklı olarak bu formatta, geçmiş staj ve varsa iş deneyimlerinin vurgulanması amaçlanır. En yeni deneyim en başta olmak üzere kronolojik olarak iş/staj deneyimleri belirtilir.


 


belgesi-626

Belgeci , 2280 belge yazmış

Cevap Gönderin