Paintball Kuralları ve Nasıl Oynanır

DIY-paintball-guns20 yıldan uzun bir süredir devam eden paintball yada boya top adı verilen oyuncuların rakip takımı vurmak için kullandıkları özel silahlar ile eğlenceli vakitler elde etmek için denedikleri aksiyon oyunlarından biri olduğunu yazmalıyız. Strateji belirlemek, rakip oyuncularının durumlarını analiz etmek ve dikkatli olarak hedefi vurmak gibi kavramları iyi bilmeli ve uygulamalısınız.

Paintball Oyununun Amacı Nedir
Bazı senaryolar verilir ve ortada elde edilmesi gereken bir amaç vardır. Geriye doğru işleyen bir sürenin olduğunu bilmeli ve rakip takımın bayrağını ele geçirmeniz, rehineyi güvenli bölgeye ulaştırmak yada rehine kurtarmak, karşı takımı tamamen ele geçirmek, kaçak yakalamak, belli tepe noktaları savunmak, köprüyü havaya uçurmak, rakip savaş timlerini etkisiz hale getirmek gibi uzayan giden savaş senaryolarından dilediğinizi seçebilirsiniz.

Paintball Oyunu İçin Hangi Malzemeler Gerekir
Paintball oyunu için pek çok marka ve modellerde uzun namlulu silahlar, mermiler mevcuttur. Korunmasız oynamamak lazım ve çıplak vücuda bu mermilerin isabet etmesi sonucunda oldukça canınız yanacaktır. Oyuncuların yüzüne kırılmaz ve özel bir camdan oluşan maskelerin, gazlı silahlar, özel ekipmanların verilmesi gerekir. Oyunculara verilen silahlar dış görünüş itibari ile gerçek silahlara benzese de plastik mermi içeriği olan boyalı kapsüllerden oluşmaktadır. Çevreye zarar vermeyen ve plastik malzemeden üretilen boya ve mermi kapsülü insanlar açısından da zararlı değildir.

Paintball Kuralları
Kalenizin arkasında durmak zorundasınız ve baş hakem takım kaptanlarının hazır olduğunu gördükten sonra düdük sesi ile oyunu başlatır. Hakeme uymayanlar ceza alabilir.

Paintball Vurulma
Ayak, el, vücudunun herhangi bir noktasından plastik mermi ile vurabilirsiniz. Eğer bir cisme mermi isabet eder ve rakip oyuncuya boya temas ederse bu vurulduğu anlamına gelmeyecektir. Eğer mermi rakip oyuncuya temas eder fakat patlamazsa, hakemi uyarması ve ceza bölgesine gitmesi (fair-play) açısından önemlidir.

Vurulduğunu düşünen oyuncular hakemler tarafından kontrol edilmesi gerekir. Eğer bir oyuncunun mermisi biterse ellerini ve silahını havaya kaldırarak hakem gözetiminde mermi alması gerekir. Sonrasında terk ettiği yere dönerek kaldığı yerden devam eder. Bu işlem sırasında oyuncuya saldırı olursa, saldırı yapan kişi ceza puanı alır.

Rakip oyunculardan bütün oyuncular vurulmuş yada oyun dışı kalma durumlarında ise oyun biter. Bir takımın tüm oyuncularında mermi kalmamışsa mola verilebilir ve sonrasında kaldığı yerden devam eder.

Paintball Oyun Puanları
Vurulan oyuncu -20 puan alır
Kaptan vurulursa -15 puan
Ceza puanı -3
Bayrak asma +1000 puan
Bayrak alma +100
Eğer vurulma sayısı oynanılan sette en az olan takım olursa +5 puan

Gelen Popüler Aramalar:

Emre ÖZÇELİKEL , 23 belge yazmış

C#, .NET 7, MVC ve MAUI konularında öğrenmeye ve öğretmeye meraklı bir yazılım geliştiricidir. Kendi firması üzerinden, Türkiye'nin önde gelen firmalarına yazılım destek hizmetleri vermekle beraber, eğitim kurumlarında bu konularda yüz yüze eğitimler de vermektedir.

Cevap Gönderin