Php Nedir ?

Php Nedir?

PHP adini “Personal Home Page” kelimelerinin bas harflerinden almistir. PHP, özellikle dinamik web sayfalari yaratmak amaciyla gelistirilmis, sunucu tarafinda çalisan (ASP tarzi) bir programlama dilidir. Bir ziyaretçi sayfaniza girdiginde, sunucu PHP komutlarini çalistirir ve o anda bir HTML çiktisi üretir. Ziyaretçinin bütün görebilecegi bu çikti olur. PHP kodunu göremez. Dinamik sayfa kavrami da buradan gelmektedir. Ziyaretçinin kullandigi tarayiciya, günün saatine ve akla gelebilecek her türlü degiskene bagli olarak farkli bir sayfa yaratilip gönderilebilir. Bu sekilde MyYahoo tarzi, tamamiyla kullaniciya özel sayfalar yaratmak PHP ile hiç de zor degildir.

Örnek 1-1. Giris Örnegi

Örnek ” Eger daha önceden Perl ya da C gibi dillerle CGI scripti yazdiysaniz, PHP’nin HTML kodunun içine bu kadar basit bir sekilde gömülebildigine sasirmissinizdir. PHP kodu özel baslangiç ve bitis taglariyla sinirlandirilir ve bu taglar sayesinde PHP moduna girme ve PHP modundan çikma imkaniniz olur.

PHP ne yapabilir?

En basit haliyle, PHP, formdan bilgi almak, dinamik sayfa içerigi yaratmak, cookie göndermek ve almak gibi diger bütün CGI programlarinin yaptiklarini yapabilir. PHP’nin belki de en güçlü oldugu ve en çok kendini gösterdigi özelligi, genis veritabani destegidir. Veritabani kullanan bir site hazirlamak çok kolaylastirilmistir. Desteklenen veritabanlarini söyle siralayabiliriz :

Adabas DInterbase SoliddBasem SQL Sybase EmpressM ySQL VelocisFilePro OracleUnix dbmInformix PostgreSQLMicrosoft SQL PHP ile adi en çok geçen veritabani MySQL’dir. Bizim için de öncelik MySQL olacak, örneklerde sikça MySQL kullanimina rastlayacaksiniz. Bütün bu veritabanlarinin disinda, ODBC kullanarak Access gibi diger veritabanlarina da ulasmaniz mümkün. ODBC konusuna ilerki yazilarda deginecegiz.

PHP ayni zamanda diger hizmetlerle iletisimi saglayan IMAP, SNMP, NNTP, POP3 ve hatta HTTP protokollerini destekler. Bütün bu protokollerin disinda soket programlayabilmenizi ve adi geçmeyen diger protokollerle de iletisim kurabilmenizi saglar.
Kaynak:
belgesi-168

Belgeci , 2280 belge yazmış

Cevap Gönderin