Sharepoint Nedir ?

Microsoft bu alandaki ilk adımlarını Office XP ile beraber ücretsiz gelen Sharepoint Team Services uygulaması ile atmıştı. Hatırlayacağınız üzere, Sharepoint Team Services bu kulvarda daha çok son kullanıcıların ve küçük/orta ölçekli şirketlerin intranetlerine hitap ediyordu. Bununla birlikte takım çalışması ve iletişim koordinasyonunu hedeşeyen bir misyonu da bulunuyordu. Hazır bir intranet paketi olarak kullanılmaya başlanan Sharepoint Team Services, güvenlik yönetimi, genel anlamda yönetilebilirlilik ve üzerinde uygulama geliştirilme yapılması açısından tüm isteklere cevap veremez duruma gelmeye başlamıştı.

Microsoft, Sharepoint Team Services’den edindiği tecrübeden de faydalanarak, Windows Sharepoint Services ile kullanıcılara tam zamanında destek veriyor. Yazıya devam etmeden önce, konuya henüz yabancı olanlar için çok karıştırılan bir konuda ufak bir açıklama yapmanın faydalı olacağı kanısındayız. Windows Sharepoint Services ve Office Sharepoint Portal Server, 2003 birbirinden farklı uygulamalar. Portal Server büyük ölçekli firmalar hedeşenerek hazırlanmış, ücretli bir ürün. Sharepoint Services ise ücretsiz bir yazılım ve bir firmada takımların kolay bir şekilde ortak çalışma alanı bulabilmeleri amacıyla hazırlanmış.

Peki, nedir bu Windows Sharepoint Services veya neden Microsoft Office Sharepoint Portal Server 2003? Aralarında ne fark var? Kurulum için neler gerekli? Hangi özellikler ve yeniliklerle geliyorlar? Tüm bu soruların yanıtlarını tek tek vermeye başlayalım.

Öncelikle Windows Sharepoint Services uygulamasının ücretsiz olduğunu belirterek başlamak istiyoruz. Hem http://www.microsoft.com/windowsserver2003/ adresinden, hem de Windows Update web sitesini kullanarak bu ürünü indirebilirsiniz.

Başlangıçta bu ürünün Windows 2003 ile birlikte geleceği düşünülüyordu ve gerçekten de Windows 2003’lerle birlikte bir Sharepoint Services uygulaması geliyor. Ancak burada önemli bir ayırım var: Şu an Windows 2003 ile birlikte gelen servisin amacı, sadece Frontpage Server Extensions konfigürasyonunu ve yönetimini yapmak.
Kaynak: www.chip.com.tr
belgesi-799

Belgeci , 2280 belge yazmış

Cevap Gönderin