Tavuk etinin mucizevi faydaları

Tavuk etinin yeni bir faydası daha ! Hamilelikte tavuk eti tüketiminin, bebeğin daha uslu ve mutlu olmasını sağladığını biliyor muydunuz? 🙂

Hollanda’da yapılan araştırmaya göre, hamileliğin başlangıcından itibaren B12 vitamini açısından zengin tavuk eti ve yumurta tüketimi, daha uslu ve daha az ağlayan bir bebeğe sahip olma şansını 3 kat artırıyor.

Hollanda halk sağlığı araştırmacıları tarafından hamilelikte B12 vitamini alımının bebeğe etkisini ortaya koymak üzere yapılan ve sonuçları “Early Human Development” dergisinde yayınlanan araştırma, 4 binden fazla hamile kadın üzerinde gerçekleştirildi. Uzmanlar, düşük oranda B12 vitamini alan kadınların bebeklerinin daha hırçın olduklarını ve daha çok ağladıklarını belirledi.

Araştırmaya göre, hamilelik döneminde yeterli düzeyde B12 vitamini alımının, bebeklerin beyin ve sinir sistemi gelişimi ile kan dolaşımında kritik bir öneme sahip olduğu ifade edildi. Uzmanlar, hamile k adınlara hamileliğin başlangıcından itibaren B12 vitamini açısından zengin tavuk eti ve yumurta tüketme lerini öneriyor.

Bilim adamları, B12 vitamininin özellikle sinir sistemi fonksiyonları için gerekli olduğunu, eksikliğinde ise zihins el ve sinirsel fonksiyonlar bozulabileceğini, kulak çınlaması ve hissizlik gibi belirtiler görüleceğini kay detti. Tavuk eti ve yumurtanın, en zengin B12 kaynaklarından biri olduğu belirtildi.

 

Tavuk sevmiyorsanız B12 bulabileceğiniz diğer gıdalar için VİTAMİNLER bölümüne bakabilrsiniz.

 

kn: Hürriyet

wic , 17 belge yazmış

Cevap Gönderin