Beynimize Komut Vermek

Aklınız bir düşünce fabrikasıdır, bir günde sayısız düşünce üreten verimli bir fabrika. Düşünce fabrikasındaki üretimin sorumluluğu iki ustabaşındadır.
Bunlardan birine Bay zafer diğerine de Bay yenilgi diyeceğiz.
 Bay Zafer olumlu düşünce üretmekten sorumludur. Kendisi sizin ne yapabileceğiniz neden usta olduğunuz ve neden yapacağınız gibi sorulara cevap üretmede uzmanlaşmıştır.
Diğer ustabaşı Bay Yenilgi ise olumsuz, küçümseyici düşünceler üretir. Neden yapamayacağınız neden zayıf olduğunuz neden yetersiz olduğunuz konusunda sebepler geliştirmede sizin uzmanınızdır. Uzmanlık alanı “ neden başarısız olacaksınız” konusundaki düşünceler zinciri. Bay zafer ile Bay yenilginin ikisi de sizi dinler itaatkârdır, onlara ilgi gösterdiniz mi hemen kaparlar. İkisinden birini harekete geçirmek için en küçük bir zihinsel koş-yakala işareti yeterlidir. Eğer işaret olumluysa bay zafer öne çıkacak ve işini yapacaktır. Benzer şekilde olumsuz bir sinyal de bay yenilgiyi harekete geçirecektir. Bu iki ustabaşının sizin adınıza nasıl çalıştığını görmek için şu örneği deneyin. Kendi kendinize “bugün berbat bir gün” deyin. Bu işaret bay yenilgiyi harekete geçirir ve haklı olduğunuzu size kanıtlamak için hemen bazı bilgiler üretir, size havanın çok sıcak veya çok soğuk olduğunu, bugün işlerin kötü olacağını, satışların düşeceğini, öteki insanların bugün çok sinirli olacağını hasta olabileceğinizi, eşinizin bu gün mızmız bir günde olacağını söyler. Bay yenilgi oldukça etkilidir. Birkaç saniyede sizi satar, gerçekten de kötü bir gündür, daha siz bilmeden önce lanet, kötü bir gündür. Ama kendinize “bu gün güzel bir gün” deyin. Göreceksiniz Bay zafer harekete geçmek üzere işareti hemen alır, size derki: “Hava canlandırıcı ferah, hayatta olmak çok güzel, Bugün işleriniz bazılarını tamamlayabilirsiniz.” Zaten güzel bir gündü. Bu iki ustabaşından hangisine daha çok iş verirseniz o daha güçlü olur. Eğer bay yenilgiye daha çok iş verilirse işe yeni eleman alır ve zihninizde daha çok yer kaplar. Sonuçta düşünce – üretim biriminin tamamını kontrol altına alacak ve pratikte düşünceleriniz olumsuz bir niteliğe sahip olacaktır. Akıllıca yapılacak tek şey Bay yenilgi’yi kovmaktır. Ona gereksiniminiz yok, etrafınızda dolaşıp size yapamayacağınızı, uygun olmadığını, başarısız olacağınızı söylemesine ihtiyacınız yok. Bay yenilgi gitmek istediğiniz yere ulaşmada size yardımcı olamayacağına göre, sepetleyin gitsin. Bay zafer’i zamanın yüzde yüzünde kullanın. Zihninize yeni bir düşünce girdiğinde bay zafere işbaşı yapmasını söyleyin. Size nasıl başarılı olacağınızı gösterecektir.
 
10.03.08
 
Yüksel Düven

Kaynak: Hızlı okuma teknikleri adlı kitaptan
belgesi-2237

Gelen Popüler Aramalar:

Belgeci , 2280 belge yazmış

Cevap Gönderin