Hangi Linux

HANGI LINUX?

        Hemen hergün, dergilerde internette karşımıza çıkan açık kaynak kodlu (Open Source) bir işletim sistemi olan Linux’a geçmeye ya da denemeye karar verdiniz, ama Linux hakkında en ufak bir bilginiz dahi yok. İşte muhtemelen karşınıza çıkabilecek olan ilk soru; Hangi Linux dağıtımını seçmeliyim?

        Cevabı karmaşık, bir o kadar da sizin Linux uzerindeki düşüncelerinizi belirleyecek olan zor bir soru aslında, çünkü bu noktada seçtiğiniz dağıtım sizi tam bir Linux tutkunu yapabileceği gibi size “nerden kurdum bu Linux’u” da dedirtebilir. Aslında bu soruya verilebilecek en iyi cevaplardan bir tanesi; çevrenizde Linux kullanan ve size yardımcı olabilecek birsinin kullandığı dağıtımı seçerek Linux kullanmaya başlayın olabilir. Çünkü seçeceğiniz dağıtımın eğer internet üzerinde yeterince desteği yoksa ya da bu dağıtımı kullananların oluşturdukları forumlar yetersizse başınız epey ağrıyabilir. Bu gibi durumlar sizi her defasında Windows’a geri dönmeye itecektir.

        Eğer etrafınızda böyle birisi yoksa merak etmeyin yalnız değilsiniz. Yanınızda size her ihtiyaç duyduğunuzda yardımcı olabilecek kocaman bir Linux camiası var ve ilk adım olarak nereden başlayacağınıza karar vermenizde yardımcı olacak bu test; http://www.zegeniestudios.net/ldc/. Linux’a geçmek isteyen kullanıcılar için düşünülmüş ve kullanıcı sayısı diğerlerine oranla daha fazla olan Linux dağıtımları arasından size en uygun dağıtımı bulmaya çalışan bir Linux seçme testi. Sitede şu anda test dili olarak sadece ingilizcenin yer alması ve bizim ulusal isletim sistemlerimiz olan Gelecek Linux ve PARDUS (TUBITAK) dagitimlarimizi içermiyor olması testin kötü yanları.

        Yine de PARDUS’un, deneyenlerde Windows’u aratmayacak kadar rahat ve kolay bir kullanım hissi bıraktığına değinmeden geçemeyeceğim. Ne dersiniz, Linux’a geçmek için iyi bir başlangıç olabilir 😉

http://www.zegeniestudios.net/ldc/
Kaynak: yok
belgesi-781

Belgeci , 2280 belge yazmış

Cevap Gönderin