Internete Japon İmzası

Japonya internetin yerine geçecek yeni bir ağ bağlantısı arayışına giriyor. Hedef ise 2020 yılında ticari kullanıma açılacak bir network sistemi geliştirmek.

Japon Haberleşme Bakanı Yoshihide Suga, 2020’de ticari kullanıma açılmasını hedefledikleri yeni bir network teknolojisi üzerinde araştırma ve geliştirme çalışmaları başlatacaklarını söyledi. Suga, sonbaharda başlayacakları çalışmalar sonucu geliştirmeyi planladıkları teknolojinin mevcut internetin yerine geçmesini hedeflediklerini açıkladı.

İnternetin dünyada yaygınlaşmasıyla güvenlik problemleri gittikçe artıyor. Ayrıca internet farklı tehlikeler getirebiliyor. Hacker diye bilinen korsanlar bilgisayarları ele geçirebiliyor ve bu sayede internet kullanıcılarını dolandırabiliyor, banka hesaplarını ele geçirebiliyor ve maddi zarar verebiliyorlar.

Japonya İletişim Bakanlığı Müdür Yardımcısı Yoshihiro Onishi, “Japonya teknoloji konusunda rekabet içinde kalmak zorunda. Yeni bir ağ bağlantısı teknolojisinin 2020 yılında devreye girmesi bekleniyor. İnternet limitini dolduruyor. Bu nedenle böyle bir araştırmaya ihtiyaç duyuyoruz,” diyor.

Bilim adamları da aynı fikirdeler. İnternetin yerine geçecek veya internet ile birlikte var olacak tamamen yeni bir ağ bağlantısının gelişmesi gerektiğini düşünüyorlar. Yoshihiro Onishi, bu konuda diğer ülkelerle işbirliği yapabileceklerini de belirtiyor.

Japonya’da gerçekleştirilene benzer araştırmaların ABD ve Avrupa’da da, internetin altyapı mimarisini yenilemek amacıyla başlatıldığı belirtiliyor. Ancak özellikle ABD’deki bu girişimlerin 10-15 yıldan önce meyve vermesi beklenmiyor.

Suga, yeni network teknolojisinin araştırma ve geliştirme çalışmalarına Japon bilim adamları ve hükümet yetkilileri kadar, Japon işadamlarının da katılacaklarını ve oluşturulacak organizasyonun, internetin bugün yüksek veri akışı konusunda karşı karşıya olduğu sınırlamaları ve güvenlik sorunlarını aşacak bir teknoloji üzerinde çalışacağını söyledi. Suga, bakanlığının bu çalışmaya 2008 yılı için, 7,8 milyar Yen (68 milyon $) ayırdığını da açıklamış bulunuyor.

Kaynak: milleni.com.tr
belgesi-1648

Belgeci , 2280 belge yazmış

Cevap Gönderin