Iran’la Enerjide Ortak Projeler

ANKARA – İran Dışişleri Bakanı Mutteki Hilmi Güler’i Enerji Bakanlığı’nda ziyaret etti. İkili görüşme sonrası açıklama yapan ilk olarak doğalgaz projelerini konuştuklarını ve çok önemli bir noktaya gelmek üzere olduklarını söyledi.

İran Petrol Bakanı Hamaney’in 15 gün içinde Türkiye’ye geleceğini belirten Güler, İran ve Türkiye sınırında karşılıklı doğalgaz santrali kurup elektrik üreteceklerini belirtti.

Görüşmenin en önemli gündem maddesi ise ortak petrol ve doğalgaz arama konusu oldu.

İran Türkiye’yi ülkesinde petrol ve doğalgaz aramaya davet etti.

İran Dışişleri Bakanı Manuçer Mutteki ise Türkiye’nin doğalgaz kullanımında geldiği noktayı överek doğalgaz kullanan il sayısının altmışa yükseleceğini söyledi.

Mutteki, Türkiye ile enerji alanında çok daha büyük ve önemli projelere imza atacaklarını vurguladı.

ERDOĞAN’IN GÖRÜŞMELERİ
Başbakan Erdoğan, İran Dışişleri Bakanı Mutteki ile Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Mehdi’yi kabul etti. Erdoğan, Kerkük’te yapılması beklenen referandumun ileri bir tarihe ertelenmesi gerektiğini vurguladı. Erdoğan, İran’ın nükleer sorununun diplomatik yollardan çözülebileceğinden umutlu olduğunu söyledi.

Erdoğan-Mutteki görüşmesinde İran’ın nükleer enerji programı konusundaki son gelişmeler ele alındı.

Erdoğan, sorunun diplomatik yollarla çözülmesi için itidal çağrısı yaptı.

Bu konuda hala yapılabileceklerin olduğuna inandığını vurgulayan Erdoğan,”Elimizden gelen katkıyı vermeye hazırız” dedi.

İran Dışişleri Bakanı Muttaki de ülkesinin nükleer enerji programının barışçıl olduğunu belirterek, sıkıntının aşılması için Türkiye’nin gösterdiği çabalara teşekkür etti.

Erdoğan’ın bir diğer görüşmesi de Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Adil Abdül Mendi ile oldu.

Irak’taki son gelişmelerin değerlendirildiği görüşmede Erdoğan, Kerkük’teki anayasanın öngördüğü normalleşme sürecinin henüz yerine gelmediğini, dolayısıyla referandumun ileri bir tarihe ertelenmesi gerektiğini vurguladı.

Görüşmede terör örgütü PKK’nın Irak’taki varlığına karşı ortak mücadele konusu da ele alındı.

Mehdi de görüşmede, Kerkük’ün önemli bir mesele olduğunu, bütün tarafları tatmin edici bir çözüm bulunması gerektiğini ifade etti.

Görüşmede Mehdi, terör örgütü PKK’ya karşı bazı tedbirlerin alındığını, Irak topraklarında PKK’nın barınmasına izin vermeyeceklerini söyledi.

Mehdi, Irak’taki güven ve istikrarın sağlanmasının zaman alacağını şu anda uygulanmakta olan güvenlik planının da umut verici olduğunu belirtti.

GÜL: SORUNLAR BARIŞÇI YOLLARLA ÇÖZÜLÜR
Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, son dönemlerde İslam dünyası içinde farklı farklı eğilimlerin ortaya çıktığına işaret ederek, “Bütün ülkeler olarak hepimizin bunlara müdahale etmemiz, Müslümanlar arasında herhangi bir sorun varsa, bu sorunları konuşarak, barışçı yollarla çözebilmemiz gerekir” diye konuştu.

Gül, Ankara’yı ziyaret eden İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, bir soru üzerine, bölgede ortaya çıkmış iki ayrı kutbun sözkonusu olmadığını belirtti, ancak kutuplaşma eğilimlerine müdahale edilmemesi ve diyaloğun kurulmaması halinde kutuplaşmaların ortaya çıkacağı uyarısında bulundu.

Bakan Gül, Pakistan’da hafta sonunda düzenlenecek olan, Orta Doğu sorununun ele alınacağı toplantıya İran’ın katılmayacak olmasının hatırlatılması üzerine, bu toplantıyı kesinlikle İran’a karşı bir toplantı olarak asla düşünmediklerinin altını çizerek, “Zaten böyle bir toplantı olursa, o zaman da katılmayız” dedi.

İran Dışişleri Bakanı Mutteki de bu toplantıyı İran’a karşı yapılmış bir toplantı olarak düşünüp düşünmediklerinin sorulması üzerine, kendisinin de Gül ile aynı görüşleri paylaştığını, bu toplantıyı İran’a karşı yapılmış bir toplantı olarak görmediklerini ifade etti.

Belgeci , 2280 belge yazmış

Cevap Gönderin