Kayip Silahlar Turkiyede Kullanildi


ANKARA – Rahip Santoro cinayeti ile Danıştay saldırısında da bu silahların kullanıldığı belirlendi. Kayıp silahlardan bazıları PKK ile Dev-Sol örgütüne yönelik operasyonlarda ele geçirildi.

Kaçakçılık ve Organize Suçlar Daire Başkanlığı’nın uyarılarıyla Amerikan Hava Kuvvetleri Özel İstihbarat Birimi (AFOSI) tarafından başlatılan “Irak’taki kayıp silahlar” soruşturmasında önemli bilgilere ulaşıldı.

Yeniden yapılandırma yardımları çerçevesinde Irak’a satılan yaklaşık 400 bin silahın sadece 12 bininin kayıt altına alındığı, kalanların ise kayıtdışı kullanıldığı belirlendi. Bu silahlardan bir kısmının ise yasadışı örgüt ve gruplara satıldığı tespit edildi.

Amerikan tarafının yürüttüğü soruşturmada, kayıp silahların saklandığı silah deposu sorumlularının hesaplarında milyonlarca dolar tesbit edildi.

Tanık konumundaki iki depo sorumlusu suikasta kurban giderken, soruşturmanın yolsuzluk soruşturmasına dönüştüğü ve üst düzey rütbelilere kadar uzanacağı belirtildi.

Türkiye bölümünde yürütülen soruşturmada ise, Irak’ta kaybolan silahlardan 8 Glock, 4 Bumar, 2 de Walter marka silahın Türkiye’ye girdiği saptandı.

Bu silahların Trabzon’daki Rahip Santoro cinayeti ve Danıştay saldırısının yanısıra, Mayıs ayında İstanbul’da, Ocak’ta ayında İzmir’de iki polisin şehit edildiği saldırılarda kullanıldığı kesinleşti.

Ayrıca Dev-Sol ve PKK örgütüne yönelik çeşitli operasyonlarda ele geçirilen 4 Glock ve 2 Walter marka silahın da, bu kayıp silahlardan olduğu belirlendi.

Türk güvenlik birimleri, halen kayıp silahlardan olduğundan şüphelenilen yaklaşık 40 silah hakkında İnterpolden bilgi bekliyor.

 

Kaynak: ntvmsnbc
belgesi-849

Belgeci , 2280 belge yazmış

Cevap Gönderin