İştahsız Çocuğunuz İçin 20 Öneri

İştah, bir yemeğin zevkle, neşeyle ve arzu edilerek yenmesidir.  Lokmayı uzun süre ağzında çeviren, tabağındaki yemeği bir türlü bitiremeyen bir  çocuk karşısında önce aklımıza fiziksel bir rahatsızlığın var olup olmadığı  gelmelidir.
Örneğin; yüksek ateş, kulak ağrısı, boğaz ağrısı, nefes almayı  güçleştiren nezle-grip gibi üst solunum yolları enfeksiyonları gibi bir  rahatsızlık çocuğun sofrada nazlanmasına neden olur. Böyle durumlarda doktor  kontrolünden geçirilen çocuğa, önerilen biçimde yiyecek verirken çocuğun  isteklerini de dikkate almak en uygun yoldur.

Hastalık sırasında çocuğu  yemek yemeye zorlamanın hiçbir yararı yoktur. İştahla ilgili olarak ebeveynlerin  bilmeleri gereken en önemli şey çocukların bireysel farklılıklar  gösterdikleridir. Bu nedenle de başka çocuklara bakarak, onların yemek yeme  davranışı ile kendi çocuğunuzun yemek yemesini kıyaslamak, çocuğunuzun daha az  yediğini düşünmenize neden olabilir.

1. Öncelikle, iştahsızlığın  arkasında fiziksel veya ruhsal sebep olup olmadığını araştırın ve rahatsızlık  varsa tedavisini sağlayın.

2. Varsa aile içindeki problemleri çözün.  Gerekirse aile danışmanlığı ve psikolojik destek alın.

3 .Çocuğun sofrada  oyalanması ve yemeğini ağzında bekletmesi karşısında sabırlı olun. Yemek  miktarını artırmak için zorlama ve baskı yapmayın.

4. Çocuğun öğün  aralarında kırıntılarla beslenmesini, abur-cubur, fast food atıştırmasını  engelleyin.

5 .Düzenli saatlerde öğüne alışmasını sağlayın.

6.  Öğünde yemeyen çocuğa arkasından koşarak kaşık kaşık bir şeyler yedirmeye  çalışmayın. Yemeğin sofrada yenmesini alışkanlık haline getirin.

7  .’Kardeşin bitirdi, sen hâlâ yemedin’ gibi kıyaslamalar yapmayın.

8  .Yemesi karşılığında takdir edin; fakat ödüle alıştırmayın.

9 .Çocuğun  tabağına yiyebileceği kadar yemek koyun, bazen de azar azar yemek koyarak  tabaktaki yemeğin her bitişinde onu takdir edin. Her çocuğun belirli bir mide  kapasitesi vardır. Çocuğun mide kapasitesi zorla değil; teşvik edici  davranışlarla geliştirilebilir. İsteksiz, zorla yenen gıdaların daha sonra  çıkarıldığı sıktır.

10 .Sofrada yemek hakkında olumsuz  konuşmayın.

11 .Sürekli aynı yemeği pişirmeyin.

12. Besinleri  karbonhidrat, protein ve sebzelerden dengeli olacak şekilde içeriği  zenginleştirerek tüketmeye gayret edin.

13 .Sofranızı şenlendirin, yemek  sırasında olumsuz, üzücü ve rahatsız edici olaylardan söz etmeyin, çocuğun  yaramazlıklarını ve hoşlanmadığınız yanlarını dile getirmeyin, eleştirme,  ayıplama ve suçlamadan uzak durun, sıkıcı, kuralcı ve uzun konuşmalardan  kaçının, ikaz gerekiyorsa espriyle beraber sempatik bir biçimde yaparak sofranın  neşesini kaçırmayın. Bu arada çocukla konuşmak, şakalar yapmak, hikayeler  anlatmak yemeği zevkli hale getirebilir.

14 .Aşırı miktarda inek sütü  vermeyin. Ağırlıklı inek sütüyle beslenen çocuklar tok olduklarından diğer  gıdalara direnç gösterirler. Bu dengesiz beslenme ve genellikle kansızlığa da  zemin hazırlar. Ayrıca ileri yaşamda alerjik hastalık ve diyabet riskinin  arttığı söylenmektedir. Diğer ek gıdaları daha fazla alması için inek sütünü bir  veya iki öğüne indirmek faydalı olabilir.

15 .Çocuğun bireysel gelişimini  destekleyin. Onu sofrada özgür bırakarak kaşığıyla kendi yemesini teşvik  edin.

16 .Azarlama, eleştiri ve şiddetten sakının. Cezalandırılan çocuk  tepkisini size yemek yemeyerek gösterebilir.

17 .Yemekleri iyi pişirin,  lezzetli olmalarına özen gösterin, servisi normal sıcaklıkta yapın. Tatsız  tuzsuz, iyi pişmemiş, kalitesiz yemeğin iştahla yenmesini beklemeyin.

18  .Uygun hava şartlarında çocukları ev hapsinden kurtarın. Açık havada gezinti ve  spor yapmalarını, yemeklerini de bu ortamda yemelerini sağlayın. Yüksek  oksijenli, temiz hava ve yeşil doğa, hayatı monotonluktan kurtarır,  metabolizmayı canlandırır, iştahı açar.

19 .Muhtemelen çocukken sizinde  iştahsız olduğunuzu ve anne babanızın sizin için endişe ettiğini  düşünün.

20. İştah şurubu adı altında satılan ilaçlardan uzak durun. 

belgesi-2126

Belgeci , 2280 belge yazmış

Cevap Gönderin