Performansi Artirmak

Bütün gelişmiş işletim sistemleri gibi NT de sanal belleği destekliyor. Sanal bellek sistemi, sabit diskin bir bölümünü bellek olarak kullanmamızı sağlıyor, böylece de sahip olduğumuzdan çok daha fazla bellek isteyen programları çalıştırmamız mümkün oluyor. Sabit disk üzerinde bulunan sanal bellek dosyası Pagefile.sys adını taşıyor ve genelde NT dosyalarının bulunduğu diskte bulunuyor. Ama sistemimizde birden fazla disk varsa NT dosyalarının bulunduğu dizin ile  sanal bellek dosyasını ayrı disklere yerleştirerek sistemin performansını arttırabiliriz. Çünkü hem NT dosyalarına hem de sanal bellek dosyalarına sistem tarafından sürekli olarak erişilir ve bu dosyalar ayrı disklerde bulunursa ikisine de aynı zamanda erişmek mümkün olur. Bu da performansı arttırır. 


 


Sanal bellek büyüklüğünü ve bulunduğu yeri Control Panel içindeki System uygulamasından ayarlayabiliriz. (şekil vmem1.bmp)


 


System uygulamasında Performance’a tıklayın. (şekil vmem2.bmp).


 Karşınıza  çıkan menüde Change (değiştir) tuşuna basarak sanal bellekle ilgili kısma gelin Burada hem var olan sanal bellek parametrelerini görebilir hem de değiştirebilirsiniz. (şekil vmem3.bmp)


Kaynak: muratyildirimoglu.com
belgesi-660

Belgeci , 2280 belge yazmış

Cevap Gönderin