Robot Elektroniği Üzerine

      Sanayileşme devriminin büyük bir denge içerisinde yaşandığı 19. yy, yeni bilimsel verilere de gebe kalmış ve bu bilimsel verilerin içerisinde en büyük boyutta ele alınan kısımlardan birisi de fizik bilimi olmuştur. Büyük bilginlerin yaşadığı yüzyıl, hem gafların ve hem de gerçeklerin oluşturulduğu büyük bir dengeyi üzerinde taşımıştır.

        Onlarca yılda bilimin ikiye katlandığı ve problemlerin büyük bir hızla çözüldüğü yüzyıl bittiğinde ise, bilim daha büyük bir ivmeyle hareket etmeye başlamış ve benim bilim çağı adını verdiğim 20. yy başlamıştır. 20. yy’ın ilk yarısı temel ifadeler içerisinde bütün bilimsel gerçekliğin temellerinin kurulduğu bir yarıdır. Daha önce görülmemiş bir hızda gelişen bu veriler çerçevesinde fizik ve bünyesinde taşıdığı teknik veriler, neredeyse yılda ikiye katlanacak hale gelmiştir.

        Bu yüzyılın insanlara armağanlarından birisi de, yarıiletken teknolojisi ve mikroprocesür teknik ifadesidir. İlk bilgisayarı yapan insanoğlu, lambalardan faydalanmış, hemen yanı başında ise yarıiletkenler kullanılmaya başlanmıştır. Radyo, televizyon,  telefon gibi teknik ifadeler; bu yüzyıl içerisinde karşılığını bulmuş ve insanlar büyük bir rahatlığa ulaşmıştır.

        Bu ifadeler çerçevesinde, hızlı ve ucuz üretim söz konusu olmuş ve fabrikasyona dökülen teknik temelli ifadeler, robot teknolojileri ile daha kolay üretilmeye başlanmıştır.

        Fabrikasyon ifadesi içerisinde kullanım alanı bulan teknik ifadelerden birisi de “nümerik kontrol sistemleri “ adı verilen ve elektronik karşılığı “x”, “y”, ve “z” boyutlarında olan ifadelerin ele alındığı bir veriler bütünüdür. Bizler üç boyutlu bir ortamda olduğumuz gibi üretim yaptığımız nesnelerde üç boyutludur. Boya “x”, ene “y”, derinliğe “z” dersek; nümerik kontrol sistemleri üç boyutlu nesnelerin hazırlanması için kullanılan bir programlar bütünüdür diyebiliriz.

        Benim nümerik kontrol sistemlerinin robot teknolojisi konusunda kullanımı ile ilgili bir önerim var. Lütfen bunu deneyen fizikçiler ve elektronik mühendisleri sonuçları bana bildirsinler… Bana ait olan bu düşünce de, evde robotlar kullanılacak ve bu robotlar nümerik kontrol sistemleri ile çalışacaklar. Nümerik kontrol de, mezure şeklinde uzun kağıt şeritler vardır ve bu şeritler yapılacak işe uygun olarak delinirler. “X” için ayrı, “y” için ayrı ve “z” için ayrı bir delme ifadesi kullanılıp okunma ışık teknolojisi ve fototransistörler ile yapılmaktadır. Benim düşündüğüm sistemde her iş için ayrı bir hafıza kağıt kartuş olacak ve bunlar o işe uygun olarak takılacak ve odanın enine, boyuna ve derinliğine uygun bir şekilde robot işini yapacak. Burada hatırlatmak istediğim hususlarda birisi de, daha önce yazdığım robot mekaniği adlı yazımdaki sistemler bütünü bu kontrol mekanizmasına uygun olarak hazırlanmıştır. Denemekte fayda vardır…

 

lutlut289@mynet.com

belgesi-2855

Belgeci , 2280 belge yazmış

Cevap Gönderin