Robot Mekaniği Üzerine

Ağaçlardan meyva toplayarak yaşamlarını sürdürmeye çalışan insanoğl, yaşamın zor şartlarına adapte olmak için sosyal unsur olduğunu ortaya koydu ve topluluklar halinde yaşamaya başladı. Önceleri küçük topluluklar olan insanlar, zaman içerisinde büyük topluluklar halinde şehirleşme yoluna gittiler.

        İnsanoğlunun tüm bu sosyal faaliyetleri, ast itibariyle rahat yaşamaya dayanmaktadır. Yani konuşacak birilerinden çok, işlerinin kolay bir şekilde ve yardımlaşma neticesinde tamamlanması ilkesinden ortaya konulmuş bir birliktelikti bu… İlk çağlarda vahşi hayvanlardan korunmaya yönelik olan b beraberlik, zaman içerisinde bakkalıyla, terzisiyle,  çiftçisiyle tamamen çıkar ilişkisini ortaya koymuş bir beraberlik haline gelmiştir. Bu beraberlik, bazı toplumlarda duygusal ifadeler çerçevesinde karşılığını bulmuş ve sağlam komşuluk ilişkileri de beraberinde gelmiştir.

      Teknolojik gelişmeler, insanlar için mantık çerçevelerinin daha önemli olduğu(1) gerçeğini ortaya koymuş ve makineleşmiş bir Dünya’da yaşamaya doğru adımlar atılmıştır. Kısa sürecek yolculukları sağlayan uçaklar, bir anda Dünya’nın diğer ucuyla konuşmayı sağlayan telekominikasyon hizmetleri; verilebilecek en güzel örneklerdir.

        Bu çalışmaların yanı sıra, evde rahat etmek isteyen bayanlardan, fabrikalarda ucuz yollu üretim yapmayı isteyen fabrikatörlere kadar herkese kolaylık olması için robotlar üretilmeye çalışılmıştır.

        Benim bu konu ile ilgili ve robot mekaniğine yönelik bir çalışmam var; ancak bu denenmemiş, sadece kağıt üzerine çizili olan mekanik bir çalışmadır. Elektronik aksamı mekanik sistemle birleştirmeyi başardım ve bunu kağıt üzerine aktardım.

        Daha önceki yazılarımı okuyan okurlarım bir tür motor olan ve elektrikle çalışan sistemi hatırlayacaklardır. Kısaca olayı tekrar açıklamak isterim… İki tane flip-flop sistemi karşılıklı bağlayacağız. Ortada demir bir bilye sistemi olacak ve bu bilye sistemi raylar üzerine kurulu olacak. Flip-flop sistemler karşılıklı olarak birer saniye ara ile çalışacak ve kendilerine bağlı olan elektromıknatısları önce bir nolu flip-flop elektriklendirecek ve o mıknatısı aktif hale getirecek ve ortadaki demir bilye o mıknatısın olduğu tarafa doğru kayacak… Daha sonraki saniyede ise diğer flip-flop çalışacak ve ortadaki bilye o mıknatısa doğru kayacak. Bu şekilde mekanik bir hareket sağlanacak. Bu bilyenin alt kısmını bir robot ayağı şeklinde tasarlarsak, yukarıdaki hareket tamamlandığında robotun bir ayağı yürümüş olacaktır. Karşısına aynı sistemle bir ayak daha yaptığımız zaman, robot tam bir adım atma hareketini sağlamış olacaktır.

        Olayın çalışma prensibini ben anlattım, denemesi elektronik mühendislerine ve mekanik uzmanlarına kalmıştır. Denemelerinizde kolaylıklar dilerim…

 

        (1)-Ast olarak benim için teknolojiden daha çok komşuluk ilişkileri ve insan ilişkileri önde gelir, ben sadece şu anki durumu ifade etmek istedim.

 

       NOT: Ben bu yazıyı Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) ve Ehli Beytine ithaf ediyorum.

 

lutlut289@mynet.com

belgesi-2854

Belgeci , 2280 belge yazmış

Cevap Gönderin