Sharepoint sitesi ve alt sitesi nedir?

SharePoint sitesi oluşturduğunuzda bu, sitenizin hiyerarşi içinde nerede olduğunu anlamanıza yardımcı olur. Aşağıdaki üç SharePoint kavramı bilinmesi gereken önemli kavramlardandır:

  • Üst düzey web sitesi  Varsayılan üst düzey site, Web sunucusu tarafından sağlanır. Üst düzey Web sitesini açmak için sayfa adı veya alt site belirtmeden  http://Sunucum örneğinde olduğu gibi sunucunun URL’sini yazabilirsiniz. Yöneticiler tüm site koleksiyonunun ayarları değiştirmek için söz konusu siteye giderler.
  • Alt site  Tamamlanmış Web sitesi, üst düzey web sitesinin adlandırılmış alt dizininde depolanır. Her alt site, üst düzey Web sitesi ve diğer alt sitelerden bağımsız yönetim, yazma ve gözatma izinlerine sahiptir. Bir alt sitenin kendi alt siteleri olabilir. Üst düzey sitenin altındaki her site gerçekte bir alt site olduğundan, her alt site genel olarak yalnızca site olarak adlandırılır. Bir alt siteyi açmak için, http://Sunucum/sitem  örneğinde olduğu gibi sayfa adı belirtmeden sunucuya ve herhangi bir alt sitenin URL’sini yazmanız gerekir.
  • Site koleksiyonu  Sahipleri aynı olan ve aynı yönetim ayarlarını paylaşan bir Web sunucusu üzerindeki Web siteleri kümesidir. Her bir site koleksiyonu tam olarak bir tane üst düzey Web sitesi ve bunun yanı sıra bir veya daha fazla alt site içerir. Her Web sunucusunda birden fazla site koleksiyonu bulunabilir.

SharePoint sitesi oluşturduğunuzda genellikle, ya üst düzey bir Web sitesinin alt sitesini ya da varolan bir alt sitenin alt sitesini oluşturursunuz. Yeni SharePoint sitesi sayfasında, tarayıcıyla yalnızca geçerli sitenin alt sitesini oluşturabilirsiniz. Office SharePoint Designer 2007 uygulamasıyla gerekli izinlere sahip olduğunuz herhangi bir sitenin alt sitesini oluşturabilirsiniz.

Yönetici olmayan kullanıcılar, sunucu yöneticisi Microsoft Windows SharePoint Services 3.0 programındaki Kendi Kendine Site Oluşturma özelliğini etkinleştirmedikçe üst düzey siteler oluşturamazlar. Bu özellik etkinleştirildiğinde, kullanıcılar Web sunucusundaki yönetici izinlerine gerek duymaksızın üst düzey siteler ve yeni site koleksiyonları oluşturabilirler. Daha fazla bilgi için sunucu yöneticinize başvurun.

Aşağıdaki şekilde Sitem, Sunucum adlı üst düzey Web sitesinin iki alt sitesinden biridir. Sitem ayrıca iki alt siteye daha sahiptir. Sunucum ve dört alt site hep birlikte tek bir site koleksiyonu oluşturur.

Kaynak: office.microsoft.com
belgesi-803

Belgeci , 2280 belge yazmış

Cevap Gönderin