Türkiye’nin yardımları Gazze’de

Türkiye’den yol açıkan yardım TIR’ları, İsrail saldırılarında 100’den fazla insanın öldüğü Gazze’ye ulaştı.                                                                                         

Türkiye’nin, Kızılay tarafından organize edilen 500 bin dolarlık gıda ve ilaç yardımının ilk bölümünü oluşturan 4 TIR dolusu gıda yardımı, Filistin Kızılayı’nın Gazze Müdürlüğüne ulaştı. Yardımlar, Gazze’de Tel El Hava’da Filistin Kızılayı’nın depolarına konuldu. Filistin Kızılayı Gazze Müdürü Dr. Halid Cuda, yardım ve destekleri için Türk hükümetine ve halkına teşekkür etti.

İlaçları dört gözle bekliyorlar

Dr. Cuda, yaptığı açıklamada, yardımların asıl büyük kesimini oluşturan ilaçyardımlarının da 2-3 gün içinde ellerinde olmasını beklediklerini söyledi. Dr. Cuda, son birkaç gündür, İsrail ile Gazze Şeridi arasındaki sınır kapılarından bazılarının açılmasıyla yardımların da gelmeye başladığına işaret etti, kendileri için en önemli yardım malzemelerinin başında ilaçların geldiğini kaydetti.

Türkiye’nin gıda yardımıyla birlikte, Ürdün’den de 2 ton ilaç yardımının aynı gün ellerineulaştığını bildiren Dr. Cuda, yardımların yarısını hastanelere, yarısını da (Gazze’deki) Sağlık Bakanlığına vermeyi öngördüklerini söyledi. Ancak Dr. Cuda, (Gazze’deki fiili) hükümetten yardımların dağıtımının şimdilik durdurulması yolunda tebligat aldıklarını ve hükümetin bu konudaki kararını beklediklerini ifade etti.

Hastanelerin jeneratörleri bile yetersiz

Gazze’deki Filistin Kızılayı’nın hastalara bakım verdiği klinikleri de bulunduğunu belirten Dr. Cuda, kliniklerinde biri 150, diğeri 500 watt’lık 2 jeneratörleri bulunduğunu ve bunlardan 150 birimlik olanının çok yetersiz kaldığını ve jeneratöre şiddetle ihtiyaç duyduklarını kaydetti.

Tıbbi cihaz sorunu çok büyük

Ayrıca, önemli miktarda tıbbi cihaz sorunu yaşadıklarını anlatan Dr. Cuda, ambulansların,sürekli ölü ve yaralı taşıması nedeniyle çok çabuk yıprandığını ve her iki senede bir değiştirilmesiyoluna gittiklerini, Ramallah’ta 6 adet ambulansları bulunduğunu, ancak getiremediklerini söyledi.

Dr. Halid Cuda, Gazze Kızılayı’nın ambulans şoförlerine ve sağlık görevlilerine aynı eğitimi veren birokullarının bulunduğunu, Gazze Şeridi’nde bulunan 5 merkezde 45 ambulansla hizmet verdiklerini, bu merkezlerde sağlık görevlileri ile bir doktorun sürekli hazır olduğunu kaydetti.

Her şeye rağmen ambülanslar dakik

Dr. Halid Cuda, bir füze saldırısı olduğunda, saldırının yapıldığı bölgedeki vatandaşlarınderhal 101 numaralı acil yardım hattını aradığını, füze saldırısı sesiyle birlikte harekete geçena mbulansların, telsizlerle bağlantı sağlayarak, saldırıdan en fazla 5 dakika sonra olay yerinde olduklarını anlattı.

25 Filistinli tedavi için İsrail’e götürüldü

Öte yandan İsrail ordusu sözcülüğü, bugün de sınırdaki Kerem Şalom ve Sufa geçişleri aracılığıyla70 TIR dolusu insani yardımın Gazze Şeridi’ne aktarıldığını bildirdi. Ordu sözcülüğü ayrıca 25 Filistinli’nin de tedavi için İsrail’e götürüldükleri bildirdi.
Dün de Türkiye’nin yardımlarıyla birlikte, 160 ton gıda ve ilaç yardımı Gazze’ye ulaşmıştı. İsrail, dün yardımların ulaşması için Sufa, Kerem Şalom geçişlerinin ikisini birden açık tuttu, Karni geçişi de açılarak yardımlar kapsamında 80 TIR dolusu hububatın ulaştırılması sağlandı.

 

Belgeci , 2280 belge yazmış

Cevap Gönderin