Yumurtanın Yararları

120 obezle yapılan bir araştırmada, kahvaltıda 2 yumurta yiyen ve haftada en az 5 gün düzenli olarak kahvaltı eden hastaların aynı kalori miktarıyla farklı bir diyet uygulayanlara oranla 2 kat kilo verdiği ve bellerinin yüzde 83 inceldiği ortaya çıktı.
Faydaları gün geçtikçe ortaya çıkan yumurtanın kilo vermeye de yardımcı olabileceği düşünülüyor. Yaklaşık 120 aşırı kilolu erkek ve kadın hasta arasında yapılan bir araştırmanın sonuçları, yumurtanın yeni bir faydasını ortaya çıkardı. İki ayrı gruba ayrılan hastalardan birinci grup kahvaltıda 2 yumurta tüketirken, ikinci grup aynı kalori ve yağ oranlarında baget ekmek tüketti. Yaklaşık 8 hafta süren araştırmada, katılımcıların haftada en az 5 sabah düzenli olarak kahvaltı etmeleri sağlandı. Bu kahvaltı menüleri 1000 kalorinin altında tutuldu ve yağ açısından düşük seviyeli yiyecekler tüketildi.

Baget ekmek yiyen gruba oranla kahvaltıda yumurta tüketen grupta şu farklar göze çarptı;
 Diğer gruba oranla yaklaşık 2 kat daha fazla kilo verdiler.
 Bel ölçülerinde diğer gruba oranla yaklaşık yüzde 83 daha fazla incelme kaydettiler.
 Daha enerjik ve güçlü hissettikleri belirlendi.

Bu bağlamda sabahları yumurta, gibi lösin amino asidince zengin protein tüketen kişilerin, kahvaltılarında karbonhidratça zengin bir diyetle beslenen kişilere kıyasla iki kat daha fazla yağ kaybettikleri belirlendi.

İki grubun HDL ve LDL kolestrol oranlarına bakıldığında büyük farklara rastlanmadı. Aynı zamanda trigliserid oranları da aynı düzeylerde görüldü. Sonuç olarak, sağlıklı bir vücuda sahip bir kişinin yumurta yemesiyle kalp krizi riski arasında bir oran olmadığı belirlendi.
Yumurta yiyerek kendinizi daha uzun süre tok hissedebilirsiniz..
Yapılan bir başka çalışmada; güne bir yumurta yiyerek başlayanların ertesi günkü öğle yemeğine kadar aldıkları kalorinin, yumurta yiyerek güne başlamayanların aldıkları kaloriye göre daha az olduğu ortaya konmuş.

belgesi-1996

Belgeci , 2280 belge yazmış

Cevap Gönderin