Zor İnsanlarla Mücadelenin Anahtarı Elinizde

İletişim kurmakta güçlük çeken insanları uzmanlar, "Zor İnsanlar" olarak adlandırılıyor. Zor insanlar, toplumdan topluma, kişiden kişiye göre farklı olarak tanımlansa da temelde benzer davranışlar gösteriyorlar. Tüm zor insanların inatçı, hırslı ve kaprisli oldukları görülüyor. Ancak unutmayın ki, insanları değil ama davranışlarını değiştirmek sizin elinizde;

İÇİNİZDEKİ LİDERİ SERBEST BIRAKIN! 

 Pek çok kişi çevresindeki zor insanlardan şikayet eder. Evde, işte, okulda kısacası her ortamda bir zor insan bulunur. Oysa aslında "zor insan" diye bir şey yok. Zorlayıcı davranışlar var. Ve maalesef bazı insanlar sürekli bu şekilde bir davranış içinde bulunuyorlar.  "Coping With Difficult People / Zor İnsanlarla Başa Çıkmak" kitabının yazarı Robert M. Bramson  bazı insanların neden farklı tavırlar sergilediklerini şöyle açıklıyor: "Bazı insanlar karşılarındakinin performansını düşürmek ve onların şevkini kırmak için bilerek ‘zor’ tavırlar sergiler." Her zor insan birbiriyle aynı davranışları sergilemez. Bazı zor insanlar sürekli konuşup hiç dinlemezken, diğerleri de hep son sözü söylemeyi tercih eder. Kimisi sürekli sizi eleştirir. Bazısı sessiz, bazısı agresif olabilir. Bu noktada Acıbadem Sağlık Grubu Psikiyatri Uzmanı Doç. Dr. Kültegin Ögel zor insanların davranışlarını şu şekilde belirtiyor:

– Eğitimi ve bilgisi yetersiz olmasına rağmen kendisini çok iyi sananlar

– Bilgisi ve deneyimi yetersiz olmasına rağmen kendisini iyi sananlar

– Öncelikleri belirlemede beceri sahibi olamayanlar

– Hatasını olgunlukla kabul edemeyen, sürekli açıklama yapıp kendisini temize çıkarmak isteyenler

– Yavaş düşünen ve hareket edenler

– İşleri karıştıranlar

– Hiç konuşmayanlar, bilgiyi zorla ağzından aldığınız kişiler

– Yanlış anlamakta ısrar eden

– Karşısındakinin söylediklerine önem vermeyen

– Konum farklılıkları nedeniyle görüşürken o farkı hissettiren kişiler

– Karşılarındakine saygı göstermeyen

– Yavaş hareket eden ve birçok defa tekrar edilmesi zorunda kalınan insanlar

– Sadece kendi yaptığı şeyin önemli olduğunu düşünen

– Sürekli olaylar ve etrafındakiler üzerinde kontrol oluşturmaya çalışanlar

– Empati kuramayanlar

– Her zaman ‘ben haklıyım’ diyenler

Zor İnsanlara Yaklaşım Nasıl Olmalıdır?

Zor insanların özelliklerini daha da artırmak mümkün. Ancak tüm bu özellikler ışığında zor insanları ve onlara 5 ana başlık altında toplamak mümkün.

Agresif İnsanlar: Saldırgan davranışlar içinde bulunan bu sakin bir şekilde kendinizi ifade edin ve size yönelik saldırgan tavırlara kendinizden emin bir şekilde karşılık verin.
Her Şeyi Bilenler: Bu kişilerle mücadele ederken iyi hazırlanmak gerekir. Asla meydan okumayın. Aksine yeteneklerini övün. Gerektiğinde hatalarını ortya çıkaracak sorular sormaktan çekinmeyin.

Şikayetçiler: Karşılarındakine güvenmezler. Kendilerine olan güvenleri de çok değildir. Eksik olan özgüvenlerini saklamak için memnuniyetsiz, her şeyden ve herkesten şikâyet eden bir tavır içine girerler. Bu insanlara "Başkalarının göremediklerini görüyorsun" şeklinde onların güvenlerini arttıracak cümlelerle yaklaşın. Dinleyin ama asla tartışmaya girmeyin. Ona karşı savunmacı davranmayın.

Mağdurlar: İyi dinleyin ve onu anladığınızı gösterin. Soruna odaklanarak onu değişim için motive edin.

Gizlice Saldıranlar:  Bu insanlara karşı ne kadar geri çekilirseniz o kadar üstünüze gelmeyi severler. Geri çekilmeyin. Şakaya vurun.

belgesi-1786

Belgeci , 2280 belge yazmış

Cevap Gönderin